Najlepsza kamera HD PTZ
Canon CR-N300 to świetna kamera PTZ, która produkuje wysokiej jakości wideo. Wewnątrz Canon CR-N300 ma matrycę CMOS 1/2.3” i procesor obrazu DIGIC DV 6. Ta para nie tylko umożliwia nagrywanie wideo 4K UHD z prędkością 30 klatek na sekundę, ale dostarcza również niezaprzeczalnie piękne wideo Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Dzieje się tak dlatego, że kamera obsługuje nadpróbkowanie obrazu HD dzięki czujnikowi obsługującemu 4K. Zdecydowanie dostarcza najlepszy materiał filmowy nagrywany przez kamerę PTZ w jakości Full HD dostępny obecnie na rynku.
Najlepsza kamera PTZ 4K
Jeśli dysponujesz większym budżetem, BZBGear BG-ADAMO-4K to doskonała opcja dla wysokiej jakości transmisji na żywo. Oferuje szereg opcji łączenia wideo i zapewnia imponującą jakość wideo w 4K w rozdzielczości 60 Hz. Ponadto, ta kamera PTZ może przechowywać do 1 TB materiału wideo za pomocą nagrywarki kart Micro SD. Jeśli więc nie masz dostępu do sieci, możesz od razu rozpocząć nagrywanie.
Najlepsza budżetowa kamera PTZ
PTZOptics 12x-SDI Gen2
Najlepsza kamera PTZ z dużym zoomem
BirdDog EYES P400
Najlepsza kamera PTZ NDI
NewTek NDI HX PTZ3
Najlepsza kamera PTZ USB
Marshall Electronics CV610-U2
Najlepsza kamera PTZ HDMI
Sony SRG-120DH
Dostępne są również elementy sterujące obrotem, pochyleniem i powiększeniem, które można obsługiwać za pomocą dołączonego pilota. Sony SRG-120DH to dobra pozycja dla tych, którzy potrzebują dobrej kamery konferencyjnej, którą można bez trudu skonfigurować „w biegu”.
Najlepsza kamera PTZ SDI
PTZOptics Move 4K 20X
Najlepsza kamera PTZ z dużą matrycą
Posiadanie kamery PTZ z dużym przetwornikiem zapewnia kilka istotnych korzyści, na przykład wyższą rozdzielczość obrazu i większą wydajność w słabym świetle. Canon CR-N500 posiada ogromną, 1-calową matrycę CMOS. Jednak to nie wszystko, co oferuje. Posiada również procesor obrazu DIGIC DV 6, dzięki czemu może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i HD.
Najlepszy kontroler kamery PTZ
PTZOptics SuperJoy
Najlepszy konwerter NDI
BirdDog Flex 4K
Czym jest kamera PTZ?
Jakie są zalety kamer PTZ?
- Kamery PTZ pozwalają jednemu operatorowi na sterowanie wieloma kamerami w tym samym czasie.
- Urządzenia PTZ mogą zapewnić niezawodne sterowanie i płynne ruchy podczas nadawania/streamingu.
- Za pomocą kamer PTZ można łatwo uzyskać świetne ujęcia znad głowy.
- Konfiguracja PTZ jest szybsza, a kamera może wymagać poprowadzenia tylko jednego lekkiego kabla.
- Kamery PTZ pozwalają na znacznie mniejszą powierzchnię, ponieważ można je obsługiwać zdalnie.
Dla kogo będzie korzystna kamera PTZ?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery PTZ?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór odpowiedniej kamery PTZ do swoich produkcji to łatwe zadanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim powinniśmy rozważyć kwestie, które mogą być zbyt trudne lub czasochłonne, aby je później zmodyfikować. Obejmuje to:
- Brak bezpośredniej transmisji strumieniowej
- Brak możliwości korzystania z teleobiektywu
- Zaszumienie obrazu
- Niemożliwość dopasowania światła, cienia lub koloru PTZ do innych używanych kamer
Czy odpowiedni dobór kamer jest ważny?
Dlaczego rozmiar matrycy ma znaczenie?
Jaka jest różnica między zoomem optycznym a cyfrowym?
Zoom optyczny wykorzystuje obiektyw aparatu do zwiększenia powiększenia, co ma niewielki wpływ na jakość obrazu. Cyfrowy zoom powiększa obraz i skutecznie zmniejsza rozdzielczość powodując, że obraz wygląda na ziarnisty. Na przykład, jeśli masz kamerę 1920 x 1080 HD i używasz 2x zoomu cyfrowego, otrzymasz obraz 960 x 540.
Dlaczego w niektórych aparatach podana jest szybkość zoomu?
Jak określić, jakiej wartości zoomu naprawdę potrzebuję?
„Chcę odkryć wszystkie swoje możliwości”.
Stań w miejscu, w którym chcesz zainstalować kamerę PTZ, i używając aparatu, który już posiadasz, wykadruj najszersze i najwęższe ujęcie, jakie uznasz za potrzebne, zwracając uwagę na ogniskową dla każdego z nich i zmieniając obiektywy w razie potrzeby. Teraz znajdź crop dla aparatu, którego właśnie użyłeś. Crop, czyli współczynnik kropowania przetwornika, to różnica w jego rozmiarze w stosunku do 35-milimetrowej klatki fotograficznej – tzw. pełnoklatkowego 35 mm. Na przykład, sensory Mikro Cztery Trzecie (Micro Four Thirds) mają 2-krotny współczynnik kadrowania. A więc jeśli zdjęcia były wykonywane przy 10 mm i 200 mm, oznacza to, że odpowiednik 35 mm dla pożądanego zakresu zoomu wynosi około 20 mm x 400 mm. Należy pamiętać, że współczynniki crop są często przybliżone do rzeczywistej wielkości przetwornika obrazu. Aby być całkowicie pewnym w obliczeniach, załóż w swoich obliczeniach 20-procentowy margines błędu, który w powyższym przykładzie przełoży się na wielkość 16 mm x 480 mm. Teraz, gdy znasz zakres zoomu odpowiadającego 35 mm, będziesz rozglądać się za kamerami, które spełniają lub przekraczają ten wymóg.
„Zależy mi tylko na ujęciach typu headshot”.
Aby uzyskać HFOV:
- Stań przed lustrem.
- Użyj dowolnego narzędzia do mierzenia i wymierz, w jakim kadrze chcesz umieścić sylwetkę. Pomyśl o pionie, od góry do dolnego poziomu oczu, znad głowy do poziomu połowy klatki piersiowej lub gdzieś pomiędzy. Zapisz pomiar i w razie potrzeby przelicz. Teraz pomnóż ten pionowy pomiar przez 1,78 (ze względu na to, że 1,78:1 to współczynnik proporcji dla HD/UHD, często nazywany 16 x 9). Ta suma jest twoim pożądanym HFOV.
Teraz użyj tego wzoru, aby określić pożądaną ogniskową:
FL= (SS*D)/HFOV
- FL = długość ogniskowej
- SS = rozmiar matrycy – 36 mm dla ekwiwalentu 35 mm lub rzeczywista, pozioma długość matrycy aparatu fotograficznego
- D = odległość od obiektu
- HFOV = wysokość obszaru pola widzenia kamery
Jakie są opcje i uwarunkowania sterowników?
Istnieją trzy podstawowe typy sterowników: sterowniki sprzętowe, sterowniki programowe oraz piloty IR. Przyjrzyjmy się ich zaletom i wadom:
Aby uzyskać najszybsze i najdokładniejszą kontrolę na żywo, potrzebny jest jeden kontroler sprzętowy i monitor na każdą kamerę. Monitory powinny być umieszczone bezpośrednio za kontrolerami w celu szybkiego, łatwego dostępu do nich. Monitor powinien mieć taką samą rozdzielczość jak aparat, aby wspomóc ręczne ustawianie ostrości i widzieć co wysyłamy do programu – IMAG, nagranie, stream itp. Monitor z wieloma podglądami utrudnia rozpoznanie, jaką kamerą sterujesz. Dodatkowo, jeśli okna kamery spadną poniżej rozdzielczości kamery, może to utrudnić, a nawet uniemożliwić, dostosowanie ostrości i innych drobnych regulacji kamery.
Duże sterowniki sprzętowe mogą być stosowane do wielu kamer i dają fizyczną kontrolę nad wieloma ustawieniami kamer, ułatwiając ich balansowanie i ustawianie zaprogramowanych pozycji PTZ. Nie zawsze są one tak szybkie w sterowaniu jak posiadanie jednego kontrolera na kamerę, ponieważ często należy wybrać kamerę, zanim będzie można ją obsługiwać.
A co z protokołami?
Jakie są ważne aspekty związane z portami kamer?
HDMI, SDI lub wysokiej jakości strumieniowanie z kamery jest niezbędne dla lepszej jakości obrazu w programach lub nagraniach. Niektóre kamery PTZ posiadają gniazda SD, jednak kompresja stosowana do zapisu na kartach jest często bardzo wysoka. Opcja użycia karty jest raczej stosowana jako rezerwa w przypadku, gdy zasilanie nagrania ulegnie awarii. Mając to na uwadze, rozważcie swoje potrzeby produkcyjne, gdy przyjrzymy się bliżej tym popularnym portom i kablom.
- SDI często daje sygnał wideo z mniejszą utratą informacji o kolorze i bez kompresji obrazu, co sprawia, że kamera jest łatwiejsza do zbalansowania. Kable są łatwe w prowadzeniu, ale nie zapewniają zasilania ani sterowania.
- HDMI często przenosi mniej informacji o kolorze i nie ma kompresji obrazu. HDMI jest ograniczone do kabla o długości ok. 12 metrów, bez wzmocnienia. Nie niesie też ze sobą zasilania ani sterowania.
- Sieć przewodowa (Cat 5, Cat 6 itp.) często kompresuje obraz i zmniejsza ilość informacji o kolorze, aby zaoszczędzić na przepustowości. Utrudnia to wyważenie aparatu, jednak często dostępne są presety o wyższej i niższej jakości. Dzięki PoE (ang. Power over Ethernet) i strumieniowaniu IP, jeden niedrogi kabel może przenosić obraz, zasilanie i sterowanie na odległość ok. 90 metrów. Kamery te często mogą przesyłać strumień do sieci bez użycia innego sprzętu. Sprawdź specyfikację kamery, ponieważ niektóre porty sieciowe służą do sterowania tylko w przypadku korzystania z dopasowanego kontrolera.
- USB często pozwala na rozpoznanie kamery jako kamery internetowej przez komputer, jednak niektóre współpracują tylko z zastrzeżonym sprzętem lub oprogramowaniem. USB ma ograniczoną długość kabla bez adapterów, ale często niesie ze sobą zasilanie, wideo i sterowanie.
- RS-234, RS-485, itp. – te wielopinowe porty służą wyłącznie do sterowania. Kable mogą być wadliwe i drogie, dzięki czemu lepszym rozwiązaniem jest Cat 5 lub inny nowszy kabel sieciowy, o ile inne opcje sterowania nie są możliwe. Kamery z tymi portami mogą być czasami połączone łańcuchowo, ale to również nie jest idealne rozwiązanie, ponieważ jeśli pierwsza kamera w łańcuchu ulegnie awarii, możliwa jest utrata kontroli nad wszystkimi kamerami.
Aby uzyskać najszybszą konfigurację i demontaż kamer PTZ, należy zastosować kamery z PoE i kablem do przesyłania obrazu przez sieć, a także kontrolery z wyjściami wideo w razie potrzeby.
Co to jest Image Flip i czy koniecznie go potrzebuję?
Rozważ swoje możliwości
Istnieje wiele opcji przy zakupie kamery PTZ. Podobnie jak w przypadku kamer kinowych, należy wziąć pod uwagę cały przepływ pracy przy produkcji i postprodukcji, a nawet materiały docelowe. Mając to wszystko na uwadze na pewno dokonacie świetnego wyboru.
Ten artykuł powstał dzięki udziałowi Odin Lindblom, W H. Bourne i Videomaker Editiorial staff.
Źródło (Videomaker, marzec 2023). :https://www.videomaker.com/buyers-guide/the-best-ptz-cameras/?utm_campaign=VM%20eNews&utm_medium=email&utm_content=248684013&utm_source=hs_email