Sony wprowadza technologię zabezpieczającą przed fałszerstwami działającą na poziomie aparatu

Sony wprowadza technologię zabezpieczającą przed fałszerstwami działającą na poziomie aparatu
Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu technologii chroniącej przed fałszowaniem fotografii, która działa na poziomie samego aparatu. Nowe rozwiązanie jest oparte na podpisach cyfrowych przetwarzanych w chwili rejestracji zdjęcia. Korzystający z niego użytkownicy biznesowi będą mogli wykryć każdą modyfikację obrazu, a w rezultacie zapobiec jego nielegalnemu wykorzystaniu.
W związku z licznymi przypadkami nieuprawnionego edytowania fotografii cyfrowych i nieprawidłowości w ich wykorzystaniu firma Sony opracowała technologię ochrony przed fałszerstwami. Jest ona oparta na standardowych technikach kryptograficznych i umożliwia użytkownikom biznesowym zabezpieczenie obrazów przed nadużyciami w przyszłości.
Kiedy w aparacie włączony jest tryb podpisywania, w momencie rejestracji zdjęcia procesor aparatu opatruje je podpisem kryptograficznym. W rezultacie późniejsza modyfikacja dowolnego piksela, ingerencja w obraz i potencjalne fałszerstwo spowodują unieważnienie podpisu, ponieważ badanie obrazu przez serwer certyfikatów klienta wykaże próbę manipulacji.

Nowa funkcjonalność, udostępniona obecnie w aparacie α7 IV, usprawni długi proces weryfikacji przesyłanych zdjęć, wprowadzając zarazem dodatkowe zabezpieczenie. Firma Sony rozważy rozszerzenie tej możliwości na inne modele.

Aparat α7 IV jest wyposażony w pełnoklatkowy, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o rozdzielczości 33 megapikseli oraz procesor obrazu BIONZ XR™. Wyróżnia się wysoką rozdzielczością i dużą szybkością przetwarzania.

Opracowana przez firmę Sony technologia podpisów chroniących przed fałszerstwami umożliwia bezpieczne tworzenie i przesyłanie obrazów z użyciem technik kryptograficznych. Ma to zasadnicze znaczenie w coraz liczniejszych zastosowaniach i branżach wymagających poświadczenia, że obraz nie był modyfikowany i może być uznany za bezpieczny.
Nowe rozwiązanie jest szczególnie przydatne do weryfikacji dokumentów tożsamości, ale pozwala też zwalczać manipulowanie obrazami w mediach, medycynie i ochronie porządku publicznego. Z kolei w sektorze ubezpieczeń i budownictwa technologia ta stworzy solidne podstawy kontrolowania i dokumentowania szkód.
— Misją Sony jest wzmacnianie rozwiązań biznesowych z użyciem najnowocześniejszych technologii przetwarzania obrazu — mówi Yasuo Baba, dyrektor ds. obrazu cyfrowego i marketingu produktu na rynku europejskim w firmie Sony. — Wprowadzenie podpisów cyfrowych w aparacie znacząco pomoże zwalczać manipulowanie obrazami i ich fałszowanie w wielu branżach. Rozwiązanie to wymaga jeszcze dostosowania do wymogów poszczególnych branż, ale podpis cyfrowy jest wielojęzyczny i może być stosowany na całym świecie. Dzięki niemu podmioty z różnych krajów będą mogły wykorzystać technologię Sony do usprawnienia obowiązkowego podpisywania obrazów.
Tryb podpisywania jest obecnie obsługiwany przez aparaty α7 IV, a zainteresowani nim użytkownicy biznesowi muszą uzyskać od firmy Sony odpowiednią licencję. Planowane jest wprowadzenie tej funkcjonalności w innych modelach. Firma Sony zamierza poszukiwać kolejnych zastosowań swojej wiodącej na rynku technologii przetwarzania obrazu do poprawy bezpieczeństwa w różnych branżach.
Potrzebujesz pomocy? – Nasi specjaliści służą pomocą!


Dziękujemy że czytasz, Beiks.pl
Udostępnij artykuł swoim znajomym.