SIGMA Corporation prezentuje model 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary – najmniejszy i najlżejszy na świecie szerokokątny zoom do aparatów z matrycą APS-C

Ekstremalnie lekki i kompaktowy

07_PPhoto_10_18_28_dcdn_c023_Lmt_horizontal2

SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary, ze swoimi 62mm długości, 72,2mm średnicy oraz wagą 260g, jest najmniejszym i najlżejszym na świecie ultraszeroko-kątnym obiektywem zmiennoogniskowym do aparatów APS-C*, dzięki czemu ideal-nie nadaje się do codziennego fotografowania czy filmowania.

Do obiektywu dołączono nowy rodzaj osłony przeciwsłonecznej, która w przeciwień-stwie do osłon bagnetowych, nakładanych ruchem obrotowym, jest nasuwana na obiektyw za pomocą systemu sprężyny i dźwigni. Zastosowanie tak innowacyjnego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie rozmiaru i grubości osłony tak, aby pasowa-ła na do kompaktowych rozmiarów obiektywu.
Nowy 10-18mm F2.8 DC DN w połączeniu z obiektywem SIGMA 18-50mm F2.8 DC DN | Contemporary, pokrywa cały użyteczny zakres 17-75mm (odpowiednik formatu 35mm) F2.8, dwoma niewielkimi obiektywami o łącznej wadze zaledwie 550g.

Jasny, ultraszerokokątny zoom o ekspresyjnym obrazowaniu

Fot. Johannes Hulsch
Fot. Johannes Hulsch

Wykorzystując zaawansowaną konstrukcję optyczną, skupioną na korygowaniu aberracji w obiektywie, SIGMA 10-18mm F2.8 | Contemporary tworzy obrazy ostre zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach. Zastosowanie soczewki asfe-rycznej o dużym współczynniku załamania światła jako pierwszego elementu op-tycznego obiektywu, umożliwiło wykonanie konstrukcji o zmniejszonej liczbie ele-mentów. Dzięki dodatkowemu wykorzystaniu wielu soczewek asferycznych i spe-cjalnemu elementowi o niskiej dyspersji, udało się zapewnić wysoką rozdzielczość generowanego obrazu przy jednoczesnym zachowaniu lekkości i kompaktowości całej konstrukcji obiektywu.

Dodatkowo, jego minimalna odległość ogniskowania wynosi tylko 11,6cm (od matry-cy aparatu, przy ogniskowej 10mm), a jego maksymalny wskaźnik powiększenia wy-nosi 1:4, dzięki czemu możesz nim rejestrować nie tylko krajobrazy czy architekturę, ale także wiele innych rzeczy, jak detale czy martwą naturę.

Idealny do krajobrazów, podróży, filmów i tworzenia treści online

Fot. Westley Wong
Fot. Westley Wong
Dzięki ultraszerokiej ogniskowej, kompaktowej i lekkiej obudowie oraz ostrej jak brzy-twa optyce, SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary to idealna opcja do foto-grafii krajobrazowej, podróżniczej, ulicznej oraz wnętrz. Oferuje także imponujące możliwości nagrywania filmów dzięki jasnej przysłonie F2.8, przez co doskonale na-daje się do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia i tworzenia małej głębi ostrości. Ultraszeroki kąt widzenia idealnie nadaje się do vlogowania z ręki, które wymaga uchwycenia zarówno obiektu, jak i otoczenia.
Obiektyw został zaprojektowany tak, aby tłumić oddychanie obrazu (tzw. focus brea-thing). Zmiana kąta widzenia spowodowana przesunięciem ostrości jest zminimali-zowana, tworząc naturalnie wyglądające przesunięcie ostrości podczas nagrywania wideo.
Szybki i cichy silnik krokowy, zapewnia precyzyjną pracę AF zarówno podczas ro-bienia zdjęć jak i nagrywania filmów. Jest przy tym w pełni kompatybilny z różnymi trybami śledzenia AF w aparacie.
Obiektyw współpracuje z funkcją elektronicznej stabilizacji obrazu, funkcją korekcji aberracji, DMF oraz AF+MF w korpusach aparatów różnych producentów. Zaletą korzystania z tak ultraszerokokątnego obiektywu jest to, iż zapewnia on szeroki kąt widzenia nawet wtedy, gdy funkcja elektronicznej stabilizacji obrazu przycina kadr.

*Funkcja dostępna tylko w obsługiwanych aparatach. Dostępne korekty lub funkcje automatycznej korekcji mogą się różnić w zależności od modelu aparatu.

Specyfikacja techniczna:

  • Konstrukcja obiektywu: 13 elementów w 10 grupach (3 soczewki FLD, 1 so-czewka SLD i 4 soczewki asferyczne)
  • Kąt widzenia: 109.7°-76.5° (APS-C)
  • Liczba listków przysłony: 7 (przysłona zaokrąglona)
  • Minimalna przysłona: F22
  • Minimalna odległość ogniskowania: 11.6cm (dla 10mm) – 19.1cm (dla 18mm)
  • Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:4 (dla 10mm) – 1:6.9 (dla 18mm)
  • Rozmiar filtra: 67mm
  • Wymiary (średnica × długość): 72.2 mm × 62.0mm
  • Waga: 260g
  • Kraj produkcji: Japonia


Dziękujemy że czytasz, Beiks.pl
Udostępnij artykuł swoim znajomym.