Nowy aparat bezlusterkowy Z f od firmy Nikon

Firma Nikon wprowadza na rynek pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Z f formatu FX. Nowość inspirowana kultową lustrzanką FM2 łączy tradycyjny design z zaawansowaną technologią i doskonałą jakością zdjęć. Model to sentymentalny ukłon w stronę bogatej historii firmy i prezentacja kroków, które ta podejmuje, aby wciąż zaskakiwać twórców i fotografów.

Nowe funkcje – nowe możliwości ekspresji obrazu

Oprócz konwencjonalnego, monochromatycznego ustawienia Picture Control, aparat Z f został wyposażony w dwie nowe opcje: równomierne monochromatyczne i monochromatyczne z głębokimi odcieniami. Aby umożliwić natychmiastowe przełączanie między elementami sterującymi, do panelu wybierania funkcji fotografowania i filmowania dodano dedykowaną pozycję trybu czarno-białego. Aparat jest również wyposażony w wiele innych funkcji, w tym ustawienia Picture Control oraz tryb fotografowania z przesunięciem piksela – funkcja ta debiutuje w modelu Z f.
Nowość od Nikon oferuje też wiele funkcji wideo, w tym rejestrowanie przy użyciu 10-bitowego kodeka H.265, a także możliwość nagrywania do 125 minut materiału w rozdzielczości 4K UHD. Aparat Z f posiada także cechy modelu Z 9 w tym możliwość regulacji czułości ISO w krokach co 1/6 EV oraz wyświetlanie czerwonej ramki podczas nagrywania filmów.

Wnętrze warte uwagi

Aparat Z f wyposażono w ten sam procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, co model Nikon Z 9, dzięki któremu możliwe jest zaawansowane rejestrowanie zdjęć i filmów. Designerski styl oraz ogromne możliwości, dzięki najnowocześniejszym technologiom, w tym funkcje AF i VR o wyjątkowej skuteczności, sprawiają, że nowość będzie świetną propozycją dla osób chcących wyrazić swoją kreatywność. Zastosowanie w modelu wspomnianego procesora zapewnia także wysoką czułość ISO. Jego użytkownicy mogą skorzystać z tych samych dziewięciu rodzajów wykrywania obiektu, które są dostępne w modelu Z 8. W modelu zwiększono także skuteczność śledzenia przy włączonej funkcji wykrywania obiektu. Aparat jest wyposażony we wbudowaną funkcję redukcji drgań i ulepszoną elektroniczną redukcję drgań, które podwyższają jakość zdjęć podczas fotografowania w słabo oświetlonych lub ciemnych pomieszczeniach.

– Cieszymy się, że w końcu możemy pokazać światu aparat Nikon Z f. Ten autentyczny, klasyczny aparat naprawdę urzeczywistnia istotę firmy Nikon, składając hołd marce sentymentalnym ukłonem w stronę naszej bogatej historii, a jednocześnie prezentując niewiarygodnie przyszłościowe kroki, które stale podejmujemy, aby się rozwijać i tworzyć. Udało nam się połączyć przyszłość z przeszłością, ponieważ to, co cechuje aparat Z f, to ponadczasowe poczucie stylu i elegancja oraz innowacyjność. Bezlusterkowiec Z f daje twórcom możliwość wykazywania się odwagą i kreatywnością w fotografii, a przy tym pozwala uchwycać niezwykłe i wyróżniające się kadry, które wzbudząją w odbiorcach prawdziwe zainteresowanie – komentuje Zurab Kiknadze, Product Manager w firmie Nikon Europe.

Tradycyjny design inspirowany kultową lustrzanką FM2

Wpływ dziedzictwa firmy Nikon widać wyraźnie w szczegółach aparatu Z f. Inspirowany stylem retro wygląd stanowi odzwierciedlenie kultowego modelu FM2, podobnie jak pokrętła, spust migawki i logo firmy Nikon z lat 70. Wszystkie pokrętła wykonano z precyzyjnie frezowanego mosiądzu, który zapewnia użytkownikom poczucie wysokiej jakości. Aparat, oprócz klasycznej czarnej wersji, dostępny jest także w sześciu różnych wersjach kolorystycznych, aby twórcy mogli indywidualnie dopasować go do swojego niepowtarzalnego stylu.

Dodatkowe informacje na temat aparatu Z f

 • Pierwszy aparat firmy Nikon umożliwiający nagrywanie filmów w trybie automatyki z preselekcją czasu. Po włączeniu tego trybu użytkownik wybiera czas otwarcia migawki, a aparat reguluje przysłonę.
 • Do opcji trybu pola AF dodano Śledzenie 3D (tylko tryb zdjęć) i AF ze śledzeniem obiektu (tylko tryb wideo).
 • Piksele używane do tworzenia zdjęć i te używane do AF zapewniają optymalną ekspozycję dla każdego procesu, ułatwiając ustawienie ostrości na zamierzonym obiekcie, nawet gdy jest on fotografowany pod światło albo gdy scena jest słabo oświetlona lub ciemna.
 • Aby zapewnić lepszą skuteczność ustawiania ostrości w przypadku odległych lub poruszających się obiektów, zwiększono zakres pokrycia i liczbę pól AF używanych w trybie automatycznego wyboru pola AF.
 • Zwiększono liczbę opcji niestandardowego rozmiaru szerokiego pola AF, poprawiając skuteczność ustawiania ostrości przy scenach z wieloma obiektami
 • Zastosowano procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, który redukuje szumy w równomiernych fragmentach obiektów i podwyższa jakość obrazu.
 • Pierwszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy z serii Z wyposażony w ruchomy monitor.
 • Efektywna obsługa podczas fotografowania w kadrze pionowym dzięki odtwarzaniu zdjęć w orientacji pionowej i wyświetlaniu menu podczas odtwarzania.
 • Pierwszy model z serii Z wyposażony w funkcję dotykowego Fn do regulowania ustawień aparatu podczas kadrowania zdjęć w wizjerze.
 • Duża moc obliczeniowa procesora przetwarzania obrazu EXPEED 7 umożliwia fotografowanie w trybie Szybkie rejestrowanie zdjęć+ (C30), pozwalającym na rejestrowanie zdjęć seryjnych z prędkością do 30 kl./s.
 • Dzięki funkcji Zapis serii przed zwolnieniem migawki aparat umożliwia rejestrowanie zdjęć buforowanych nawet przez jedną sekundę przed całkowitym naciśnięciem spustu migawki.
 • Dzięki funkcjom Miękki odcień skóry i Balans wyglądu portretu można łatwiej uzyskać zamierzone efekty przy wykonywaniu zdjęć portretowych.
 • Ustawienia Picture Control wzbogacono o opcję Portret o bogatych odcieniach, która pozwala lepiej oddać szczegóły karnacji fotografowanej osoby.
 • Wykorzystuje technologię głębokiego uczenia, aby identyfikować sceny podczas fotografowania w automatycznym, uzyskując ustalenie ekspozycji optymalne dla danej scenerii.
 • Doskonała odporność na pył i zachlapanie pozwalają bez obaw fotografować nawet w trudnych warunkach.
 • Wyposażony w dwa gniazda kart pamięci, jedno obsługujące karty SD, a drugie karty Micro SD
 • Podwójna powłoka chroniąca matrycę przed kurzem.
 • Współpracuje z funkcją łączenia zdjęć w formacie NEF (RAW) wykonanych w trybie fotografowania z przesunięciem piksela, dostępną w oprogramowaniu NX Studio Ver.1.5.0. Funkcje programu Picture Control Utility 2 zostały skonsolidowane, dzięki czemu regulację i stosowanie ustawień Picture Control, a także zarządzanie nimi, można wykonać w jednej aplikacji.

Model Z f będzie dostępny w sprzedaży jesienią 2023 w naszym sklepie www.beiks.com.plDziękujemy że czytasz, Beiks.pl
Udostępnij artykuł swoim znajomym.