Canon rewolucjonizuje VR180° dzięki innowacyjnemu systemowi do 3D VR oraz obiektywowi RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE

Przełomowy system Canon EOS VR obejmuje m.in. pierwszy w świeciei obiektyw VR do aparatów cyfrowych z wymienną optyką, umożliwiający rejestrowanie obrazów VR180° jednym aparatem z pojedynczą matrycą.

WARSZAWA, POLSKA, 6 października 2021 r. – Canon Europe ogłasza dziś najnowszą innowację w systemie EOS R: pionierskie rozwiązanie do rejestrowania wirtualnej rzeczywistości (VR), bazujące na ogromnych możliwościach mocowania RF. System EOS VR opracowany przez Canon, obejmujący nowy obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE, odpowiada na zapotrzebowanie na wysokiej jakości treści 3D VR180°. Wobec rosnącej popularności technologii VR w różnych obszarach, takich jak szkolenia, podróże, sport, wydarzenia na żywo i filmy dokumentalne, nowa oferta Canon upraszcza cały proces stereoskopowej rejestracji i postprodukcji treści w formacie VR180°. System EOS VR, dzięki kreowaniu wciągającego doświadczenia, wprowadza widzów w samo serce akcji, zapewniając profesjonalną jakość obrazu i wyższy poziom realizmu.
Obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE to pierwszy w historii Canon wymienny obiektyw do VR, który powstał z myślą o uproszczeniu konfiguracji sprzętowej oraz rejestrowaniu filmów i zdjęć VR180° za pomocą aparatu Canon EOS R5i – wszystko to przy zachowaniu wysokiej wydajności optycznej systemu Canon EOS R. W efekcie tworzenie treści 3D staje się praktyczniejsze dla istniejących twórców treści VR – zarówno firm produkcyjnych, jak i profesjonalistów chcących wejść na rynek VR z wydajnym systemem. Poza obiektywem Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE system Canon EOS VR obejmuje również niedawno opracowaną przez Canon aplikację do wirtualnej rzeczywistości (EOS VR Utility) oraz wtyczkę do oprogramowania Adobe Premiere Pro (EOS VR Plug-in for Adobe Premiere Pro) usprawniającą postprodukcję VR180°, a tym samym podniesienie komfortu twórcy treści od początku do końca pracy nad materiałem.

Innowacyjny obiektyw dla łatwiejszego rejestrowania obrazów

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE posiada dwa skierowane do przodu obiektywy typu „rybie oko” o ultraszerokim polu widzenia 190 stopni, które pozwalają na stereoskopową rejestrację. Zaawansowana konstrukcja obiektywu pozwala na projekcję dwóch obrazów na jedyną matrycę aparatu, umożliwiając ich idealne wyrównanie i synchronizację bezpośrednio w aparacie. Dzięki takiemu wykorzystaniu obiektywu konfiguracja sprzętu do VR jest prostsza niż w przypadku systemu z dwoma kamerami
Rejestracja dwóch obrazów na jednej matrycy oznacza również, że oba mają tę samą charakterystykę, co pozwala uniknąć subtelnych różnic w jakości obrazu i ekspozycji, które zdarzają się w systemach z dwiema matrycami. Ponadto obie jednostki EMD (przysłona) – po jednej dla każdego obiektywu – są precyzyjnie sterowane w celu utrzymywania stałej ekspozycji na matrycy, zmniejszając w post produkcji potrzebę gradingu oraz specjalistycznej wiedzy, jakiej wymaga dopasowanie lewego i prawego obrazu wyjściowego.
Obiektyw ma sprytnie składaną konstrukcję optyczną i odległość bazową 60 mm, dzięki której kadr wygląda naturalnie. Zaprojektowano go do współpracy z aparatami kompatybilnymi z systemem VR, takimi jak Canon EOS R5, zapewniając w ten sposób poręczność całej konfiguracji oraz możliwość pracy w znajomym środowisku EOS.

Przesuwając granicę doskonałości optycznej

Stereoskopowy obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE ma słynny czerwony pierścień, wskazujący na profesjonalny obiektyw z serii L. Posiada on po dwa elementy UD (ultraniska dyspersja) na obiektyw, pozwalając na uzyskanie ostrych, wyraźnych obrazów od krawędzi do krawędzi. Dzięki powłoce SWC, eliminującej efekty ghostingu i flary od promieni słonecznych, obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE jest idealny do fotografowania ze słońcem w kadrze, co jest częstą sytuacją przy rejestracji obrazów VR.

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE wyposażony jest w tylny uchwyt filtrów żelowych, pozwalający korzystać filtrów ND innych producentów. Daje to możliwość zachowania „normalnych” czasów otwarcia migawki i wartości przysłony podczas filmowania w jasnych warunkach. Funkcja MF Peaking w aparacie Canon EOS R5 zapewnia proste wspomaganie ręcznego ustawiania ostrości, wskazując obszary, na których jest ustawiona ostrość.

W przypadku korzystania z pełnoklatkowej matrycyi 8K aparatu Canon EOS R5 obiektyw RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE umożliwia rejestrowanie VR180° o wysokiej rozdzielczości i dużej rozpiętości tonalnej dzięki funkcji Canon Log/Log 3. Jasna, wynosząca f/2.8 przysłona obiektywu oraz wysoka czułość ISO aparatu Canon EOS R5 oznaczają doskonałą wydajność przy słabym oświetleniu, dając twórcom treści możliwość rejestrowania materiału w szerszym zakresie warunków pogodowych.

Łatwiejsza praca z materiałami VR180°

Nowy system Canon EOS VR wykorzystuje obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE w aparacie z jedną matrycą, co eliminuje potrzebę wyrównywania pozycji obiektywów, i oznacza, że dla lewego i prawego obrazu tworzony jest tylko jeden, doskonale zsynchronizowany plik. Dzięki temu oprogramowanie lub plug-in Canon może precyzyjnie konwertować podwójny okrągły format rybiego oka na standardowy format VR180°, gotowy do dalszej edycji w programie Adobe Premiere Pro lub oglądania na goglach VR.

Proces konwersjii z podwójnego okrągłego obrazu fisheye do bardziej rozpoznawalnego równoprostokątnego formatu VR180°, będący zwykle jedną z bardziej złożonych i czasochłonnych czynności przy tworzeniu treści VR, staje się dziecinnie prosty dzięki nowej, wydajnej aplikacji Canon EOS VR Utility oraz wtyczce EOS VR do programu Adobe Premiere Pro. Dzięki tym dodatkowym rozwiązaniom filmy i zdjęcia można łatwo konwertowaći eksportować w różnych rozdzielczościach i (profesjonalnych) kodekach (do wielkości pliku 8K dla wideo2) w celu edycji w postprodukcji lub odtwarzania na odpowiednich goglach VR.

Zaktualizowane oprogramowanie Canon EOS Utility i aplikacja Camera Connect zapewnią również łatwe zdalne sterowanie oraz podgląd obrazu na żywo podczas rejestrowania treści. To doskonałe rozwiązanie łączy zalety mocowania RF z innowacyjną, nową technologią VR w celu uproszczenia całego procesu tworzenia obrazów VR180° – od konfiguracji sprzętu po postprodukcję.

Najważniejsze cechy systemu EOS VR:

 • Uproszczona konfiguracja sprzętu i rejestracja materiałów VR180° w kompaktowej formie
 • Profesjonalna jakość obrazu do 8K
 • Pojedynczy plik z obrazem usprawnia pracę w postprodukcji
 • Aplikacja EOS VR Utility upraszcza konwersję obrazów
 • Wtyczka EOS VR Plug-in współpracuje z Adobe Premiere Pro

Najważniejsze cechy obiektywu Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE:

 • Dwa obiektywy rybie oko do rejestracji stereoskopowych obrazów VR°180 oraz 190-stopniowe pole widzenia
  Kompaktowa, lekka konstrukcja z przysłoną f/2,8
 • Po dwa elementy UD na każdy obiektyw
 • Powłoka antyrefleksyjna SWC
 • Precyzyjnie zsynchronizowane i sterowane jednostki EMD
Potrzebujesz pomocy? – Nasi specjaliści służą pomocą!


Dziękujemy że czytasz, Beiks.pl
Udostępnij artykuł swoim znajomym.