PANASONIC AG-CX370 4K – kamera, która zwiększa mobilność w produkcji na żywo opartej na IP

Panasonic AG-CX370

Wiesbaden, Niemcy, 24 marca 2025 – Kamera Panasonic Connect AG-CX370 wyznacza nowy standard w zakresie wysokiej jakości produkcji wideo dla profesjonalistów zajmujących się transmisją i streamingiem. Najnowszy model z popularnej serii profesjonalnych kamer Panasonic CX oferuje oszałamiającą jakość obrazu 4K oraz zaawansowane funkcje produkcji na żywo oparte na technologii IP – wszystko to w kompaktowej i lekkiej obudowie, zwiększającej mobilność. Premiera urządzenia zaplanowana jest na drugi kwartał 2025 roku, a jego prezentacja odbędzie się podczas targów NAB Show w Las Vegas w dniach 6–9 kwietnia 2025 r.

Wysokiej jakości produkcja wideo na żywo w 4K

Model CX370 umożliwia nagrywanie w 4K/60p/10-bit w formacie MOV, wykorzystując wydajny kodek HEVC/H.265. Kamera została wyposażona w wysokiej rozdzielczości i czułości sensor MOS typu 1.0 o rozdzielczości 15 MP oraz funkcję Hybrid Log Gamma (HLG) do nagrywania w technologii HDR, co czyni ją idealnym narzędziem do transmisji na żywo oraz tworzenia treści na platformy społecznościowe. Ponadto oferuje profesjonalne dostrajanie obrazu, w tym 16-osiową, niezależną korekcję kolorów.

Zaawansowane funkcje produkcji na żywo oparte na IP

CX370 jest wyposażona w wbudowaną łączność NDI®* HX2, umożliwiającą transmisję IP oraz zdalne sterowanie kamerą. Po podłączeniu do urządzeń zgodnych z NDI®, takich jak miksery czy dekodery, NDI® HX2 zapewnia płynną i wysokiej jakości produkcję wideo na żywo w sieci IP. Kamera obsługuje także bezpośrednie przesyłanie strumieniowe w 4K za pomocą protokołów RTMP, RTMPS, RTSP oraz nowoczesnego protokołu IP SRT.
W porównaniu do poprzednich modeli serii CX, CX370 oferuje również wyjście 12G-SDI, umożliwiające transmisję nieskompresowanego obrazu 4K o niskiej latencji do profesjonalnego sprzętu nadawczego. Dodatkowo obsługuje jednoczesne wyjście 4K przez SDI i HDMI.

Szerokokątny obiektyw z zoomem klasy broadcast

CX370 zapewnia doskonałą jakość optyczną dzięki szerokokątnemu obiektywowi 24,5 mm (odpowiednik 35 mm) z 20-krotnym zoomem optycznym. Zastosowano w niej zaawansowaną technologię automatycznego ostrzenia z wykrywaniem twarzy, śledzeniem obiektów oraz pięcioosiową hybrydową stabilizacją obrazu. Mechanizm ten wykrywa i koryguje wszelkie drgania kamery, zapewniając stabilne ujęcia i precyzyjne śledzenie ruchomych obiektów.

Większa mobilność i kompatybilność

CX370 wyróżnia się wyjątkową łatwością obsługi w produkcji, transmisji i streamingu. W porównaniu do modelu CX350 nowa kamera posiada dwa zbalansowane wejścia XLR oraz stereofoniczne wejście mini-jack 3,5 mm, co umożliwia podłączenie do czterech mikrofonów zewnętrznych lub źródeł dźwięku liniowego do 24-bitowego nagrywania dźwięku LPCM na czterech kanałach.
Dodatkowo CX370 jest kompatybilna z formatem AVC-ULTRA (P2 MXF) oraz obsługuje protokół File Transfer Protocol (FTP), umożliwiając szybkie przesyłanie nagranych materiałów do stacji nadawczych poprzez sieć przewodową, Wi-Fi (moduł AJ-WM50E – opcjonalny) lub tethering USB z telefonu komórkowego. To znacząco usprawnia procesy produkcyjne i skraca czas potrzebny na emisję treści.
Nowo zintegrowane wejście GENLOCK zapewnia synchronizację na poziomie broadcastowym w środowisku wielokamerowym, a obraz może być jednocześnie wyświetlany na wielu wysokiej jakości ekranach LCD i wizjerach. Ustawienia ostrości i zoomu można regulować zarówno poprzez przewodowy pilot, jak i sieć IP przez połączenie LAN.

– Seria CX firmy Panasonic od lat wyznacza standardy dla wysokowydajnych kamer ręcznych w profesjonalnej produkcji wideo i transmisjach na żywo. Model CX370 to odpowiedź na potrzeby użytkowników CX350, którzy poszukiwali większej funkcjonalności i mobilności – zarówno w plenerze, jak i w studiu – mówi Andre Meterian, dyrektor działu Professional Video Systems w Panasonic Connect Europe. – CX370 to naturalny krok naprzód w umacnianiu naszej pozycji lidera na rynku kamer 4K, które umożliwiają profesjonalistom płynne nagrywanie i streaming wideo w sieci IP.



Dziękujemy że czytasz, Beiks.pl
Udostępnij artykuł swoim znajomym.