Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Wskazówki dotyczące nagrywania lepszych filmów z wesel

Informacja prasowa Sony

Profesjonalne techniki nagrywania filmów z wesel przedstawione przez Philipa White'a

Philip White przedstawia pięć pierwszych wskazówek dotyczących nagrywania filmów z wesel na przykładzie materiału ze swojej ostatniej produkcji.

Philip White jest uznawany za jednego z najlepszych filmowców zajmujących się imprezami. Pracował z klientami z całego świata, w tym rodzinami królewskimi, a także gwiazdami kina, telewizji i sportu. Przedstawiamy profesjonalne wskazówki Philipa dotyczące doboru kamer, zestawów i technik nagrywania. Dzięki nim Twoje własne filmy z wesel będą naprawdę wyjątkowe.

Początkujący filmowcy weselni praktycznie codziennie proszą mnie o profesjonalne porady. W tym artykule omówię kilka wskazówek dotyczących tego zawodu w oparciu o moje własne doświadczenie. Postaram się też zachęcić Cię do znalezienia własnego stylu pracy jako producenta wideo, a jest to równie ważne co wiedza.

Możesz się zdziwić, ale w porównaniu z niektórymi innymi producentami wideo nie noszę ze sobą ogromnej masy sprzętu. Z reguły zabieram ze sobą małą torbę z aparatem cyfrowym Sony α7S II oraz kilkoma małymi dyktafonami firmy Sony. Ostatnio miałem też okazję korzystać z kamery PXW-FS5. Łącznie z monopodem i małymi przenośnymi statywami to z reguły cały sprzęt, którego potrzebuję. Przejdźmy do konkretów...

1) Staraj się dostosowywać swoje podejście do danej sytuacji

Nie uniwersalnie dobrego ani złego sposobu nagrywania wesel. Ja zawsze analizuję wszystkie elementy tego ważnego dnia — harmonogram uroczystości, ludzi, szczegóły — a wszystko to na wpływ na sposób, w jaki filmuję. Opieram swoje podejście o cztery istotne koncepcje:

Prostota: procesy, komunikacja, nagrywanie i edytowanie muszą być tak proste, jak to tylko możliwe.
Dyskrecja: uważam, że w idealnym scenariuszu nikt nie powinien wiedzieć, że nagrywasz film. Omówię to zagadnienie później.
Prędkość: musisz umieć swobodnie poruszać się po miejscu wesela i nagrywać materiały kreatywnie.
Odwaga: praca na własnych zasadach wymaga pewności siebie. Wszystkie przygotowane przez Ciebie filmy powinny zawierać Twój znak rozpoznawczy.

2) Nie próbuj robić ze swojego filmu Hollywoodzkiej produkcji

Produkcje kinowe polegają głównie na kontroli. Dobierane są postaci i lokalizacje, pisane są skrypty, a dodatkowo organizowane są próby. Jeśli coś nie wychodzi, można to nagrać ponownie.

Jako producent wideo zajmujący się weselami nie mam praktycznie żadnej kontroli nad osobami, lokalizacjami i oświetleniem — są one ustalone z góry. Można to jednak obrócić na własną korzyść. Potraktuj swój materiał raczej jako film dokumentalny, a nie kinową superprodukcję. Pamiętaj też, że nie jesteś na planie filmowym, a na czyimś weselu.

3) Minimalizm

Minimalistyczne podejście daje mi większą swobodę do poruszania się po danym miejscu. Mam też więcej czasu na komponowanie zdjęć. Najlepsze jest jednak to, że nie przyciągam uwagi gości.

4) Znajomość sprzętu jest niezwykle ważna

Wielu producentów wideo bierze ze sobą na wesela sześć lub więcej obiektywów, w tym ogromne modele zmiennoogniskowe. Ja korzystam z zaledwie kilku obiektywów (85 mm do 95% zdjęć za dnia, a także szerokokątnego 24 mm) i bardzo dobrze znam tę konfigurację sprzętu.

Dzięki temu, że korzystam z tylko jednej ogniskowej przez praktycznie cały dzień, instynktownie wiem, jak będzie wyglądało zdjęcie jeszcze przed ustawieniem aparatu w odpowiedniej pozycji. Opanuj kilka obiektywów, a Twoje zdjęcia będą o wiele lepsze. Tym sposobem przyspieszysz swoją pracę, ale też zmusisz się do szukania bardziej interesujących kompozycji.

5) Ogranicz sprzęt i przełam stereotyp

Dla większości osób weselny kamerzysta kojarzy się z osobą noszącą ze sobą ogromną kamerą wideo. Jest to typowy obraz jeszcze z lat 90. Dostępnych mamy wiele ciekawych technologii, na przykład drony czy kamery Steadicam, ale musisz się przez chwilę zastanowić. Nie chcesz przecież przeszkadzać gościom na parkiecie ani denerwować ich bzyczącym dronem czy wielkim puchatym mikrofonem, który nagra każe wypowiedziane słowo. Ogranicz się tylko do kamery. Opanuj jej obsługę — może to być jedna z Twoich najlepszych decyzji.



Philip White ujawnia więcej wskazówek dotyczących nagrywania filmów z wesel. Omawia na przykład znaczenie naturalnego światła.

6) Korzystaj z prostych technik

Pomimo że podchodzę do nagrywania filmów z wesel jak do produkcji dokumentalnych, według mnie w ostatecznym rezultacie taki film może mieć kinowy wygląd. Oto kilka pomysłów, które warto wypróbować.

Perspektywa
Podczas nagrywania ceremonii lub przemówień pomyśl o perspektywie, w której umieścisz gości. Podczas oglądania rozmów w filmach widzimy, że kamera jest postawiona z punktu widzenia osoby słuchającej. W trakcie wesela goście praktycznie zawsze siedzą, a pomimo tego większość producentów wideo ustawia swoje statywy wysoko i daleko od mówcy. Spróbuj zająć podobną pozycję do gości: weź krzesło, zbliż się do mówcy i nagrywaj go z niższej perspektywy.

Ruch oddający autentyczną dynamikę sceny
Zwróć uwagę, że w filmach ruch kamery odzwierciedla to, co dzieje się na scenie. Rozmowy w kawiarniach będą praktycznie nieruchome, natomiast sceny walki będą kręcone w dość chaotycznym stylu z częstymi ruchami kamery. Dzięki tym technikom widownia jest bardziej zaangażowana w scenę, więc możemy z nich korzystać podczas nagrywania wesel.

Pomyśl o scenach typowego wesela. Przygotowania (trochę ruchu), przysięga (brak ruchu), składanie życzeń (dużo ruchu) i taniec (dużo ruchu). Ta technika filmowa wymaga użycia samej kamery i nie skupia uwagi gości na Tobie. Jedyną kwestią jest zdecydowanie, czy chcesz ustabilizować obraz za pomocą statywu lub monopodu czy może wolisz nagrywać z ręki.

Rozmowy
Jeśli nagrywasz rozmowy z użyciem co najmniej dwóch kamer, umieść rozmówców w takich pozycjach w kadrach, by przedstawić rozmowę z różnych perspektyw. Możesz na przykład umieścić jedną osobę w lewym rogu kadru pierwszej kamery, a inną w prawym rogu kadru drugiej kamery. Jest to kolejna prosta technika kinowa.

7) Użyj dźwięku, aby nadać nagraniu zupełnie nowy wymiar

Uchwycenie świetnego dźwięku nie musi być skomplikowane. Nie lubię używać dużych mikrofonów montowanych na kamerach — niepotrzebnie kierują uwagę w Twoją stronę i stresują nagrywane osoby.

W przypadku ceremonii i przemów najlepiej stosować proste rozwiązania. Ja wkładam mały dyktafon Sony do kieszeni osoby, która będzie przemawiać, i przypinam jej mikrofon krawatowy. Takie rozwiązanie jest małe, proste i daje doskonałe rezultaty.

Wykorzystaj inne podejście do dźwięku. Wsłuchaj się w różne dźwięki tła, takie jak wiatr, samochody na żwirowych podjazdach, śpiew ptaków czy ruch uliczny. Zamiast starać się je nagrywać, zapamiętaj je, a potem dodaj do nagrania z różnych stron internetowych z typowymi dźwiękami. Takie rozwiązanie kosztuje naprawdę niewiele, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić 30 minut pracy. Zazwyczaj efekt końcowy brzmi o wiele lepiej niż dźwięki tła nagrywane ręcznie.

8) Opowiedz historię w kreatywny sposób

Dobrym pomysłem jest też dodanie materiału dodatkowego dopasowanego do każdego mówcy. Jest to świetny sposób na przedstawianie widzom nowych postaci.
Umiejętność opowiadania wciągających historii jest ważna w celu doskonalenia swojego fachu. Zrób coś nietypowego — film nie musi być liniowy, nie musi więc mieć standardowego przebiegu od początku do końca. Wielu producentów wideo przeplata film urywkami z ceremonii i przemów, aby w ciekawy sposób przedstawić historię danego wydarzenia. Dodawaj urywki nagrań według własnego uznania. Spróbuj rozpocząć i zakończyć film tańcem. Możesz dodać też ujęcia z miejsca organizacji uroczystości lub wywiady z parą młodą przeprowadzone w dniu poprzednim. W tym przypadku nie obowiązują żadne ustalone zasady.

Dobrym pomysłem jest też dodanie materiału dopasowanego do każdego mówcy. Jeśli na przykład pokazujesz nagranie z ojcem panny młodej opowiadającym o wnukach, możesz dodać do tego nagrania parę ciekawych urywków. Jest to świetny sposób na przedstawianie widzom nowych postaci.

Uwielbiam uwzględniać w filmach różne przedmioty, które zachwycą przyszłe pokolenia. Pokazywanie nagłówków gazet, telefonów czy samochodów może wydawać się dziwne, ale spowoduje to, że za dwadzieścia lat nagranie z wesela będzie żywe i pełne charakteru.

Postaraj się wraz z parą młodą wcielić w turystów odwiedzających wasz kraj po raz pierwszy. Gdy nagrywamy filmy w nowo poznawanych krajach, naszą uwagę przyciąga wyjątkowa architektura oraz otaczająca nas okolica. Nazywam to „teorią zdjęcia z kartki pocztowej”. Gdy jednak nagrywamy swój własny kraj, codzienne rzeczy umykają naszej uwadze. Szukaj piękna we wszystkim, co Cię otacza, i nagrywaj je w kreatywny sposób.

9) Myśl o swoim biznesie

Pamiętaj, że trafiają się inne możliwości zwiększania swoich przychodów przy jednoczesnym zapewnieniu, że wszyscy goście będą uczestniczyć w niezapomnianej uroczystości. Współczesne narzędzia do edycji bardzo ułatwiają szybkie kompilowanie urywków z nagrań, aby pokazać je parze młodej oraz gościom jeszcze w trakcie wesela. Możesz zaoferować swoim klientom możliwość zaktualizowania nagrań do standardu 4K lub nawet łącze do pobrania ich przez sieć dla rodziny i znajomych.

10) Nagrywaj również dla siebie

Nagrywaj wesela nie tylko dla pary młodej, ale również dla siebie. Brzmi dziwnie? Trochę tak, ale pamiętaj, że para młoda wybrała Ciebie za to, że spodobały jej się Twoje dotychczasowe prace.

Jeśli pracujesz z listą lub zastanawiasz się, czy masz wystarczająco dużo nagrań rodziny panny młodej, może to oznaczać, że Twoje filmy stają się nudne. Nie można namalować arcydzieła w kajdankach. Twoim celem powinno być skompilowanie własnych, dobrze skomponowanych oraz kreatywnych ujęć, które będą łatwe do edytowania.

Nie martw się konkurencją. Jak mawiał Albert Einstein: „bądź głosem, a nie echem”. Jeśli potrzebujesz inspiracji, nie kopiuj stylu konkurencji z sąsiedniego miasta. Zamiast tego obejrzyj kilka kinowych filmów i wykorzystaj w swoich pracach podpatrzone techniki. 

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE