Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Tajemnice formatu 4K

4K 1.jpg

Wiele osób podchodzi sceptycznie do telewizorów 4K. To zupełnie zrozumiałe: technologia jest stosunkowo nowa, mało kto wie, jak działa, a w dodatku wiele osób obawia się, że w niedługim czasie pojawi się kolejna, jeszcze lepsza.

Ten tekst napisaliśmy po to, aby uspokoić tych z Was, którzy tak właśnie myślą. Chcemy w nim odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań i rzetelnie wyjaśnić, dlaczego technologia 4K pozostanie z nami jeszcze długo…

Mam już znakomity telewizor Full HD. W czym telewizor 4K jest od niego lepszy?

4k logo.jpg


4K nie jest po prostu lepszy. Jest czterokrotnie lepszy. Z technicznego punktu widzenia wyświetlacz Full HD ma 1920 pikseli rozdzielczości w poziomie i 1080 pikseli w pionie (stąd określenie 1080p). Porównajmy to z wyświetlaczem 4K, który ma 3840 na 2160 pikseli, a zdamy sobie sprawę, o ile bardziej szczegółowy, ostry i wyraźny będzie obraz na tym drugim.

Większa rozdzielczość oznacza także większą głębię obrazu, bardziej naturalne kolory i lepsze wrażenia przy oglądaniu. Filmy w kinach wyświetlane są w technologii 4K już od 2011 r. — a teraz możemy cieszyć się taką samą jakością obrazu we własnym salonie.

Czy jeśli chcę naprawdę poczuć różnicę pomiędzy Full HD a 4K, nie muszę kupić telewizora ze znacznie większym ekranem?

To pytanie zadaliśmy Markowi Whitemanowi, który pracuje w dziale marketingu produktów telewizyjnych Sony Europe. „W technologii 4K chodzi przede wszystkim o rozdzielczość ekranu” — wyjaśnia Mark. „Różnica wynikająca z większej rozdzielczości jest wyraźnie widoczna już przy przekątnej 43". Oczywiście im większy ekran, tym lepiej widoczne są korzyści z jakości 4K.

Rozmiary ekranów nowej linii naszych telewizorów mieszczą się w przedziale od 43"do 85", więc myślę, że mamy propozycję odpowiednią dla każdego klienta i pasującą do każdego wnętrza”.

Rzecz w tym, że aby naprawdę wykorzystać wszystkie zalety formatu 4K, trzeba siedzieć bliżej telewizora. Ponieważ ekran ma więcej pikseli, siedząc bliżej możemy lepiej docenić szczegółowość i głębię obrazu. Co więcej, w ten sposób ekran pokrywa większą część naszego pola widzenia, dzięki czemu wrażenia przy oglądaniu są jeszcze intensywniejsze.

Skąd pewność, że format 4K nie okaże się przestarzały już za kilka lat?

Kiedy na rynku konsumenckim pojawiły się telewizory Full HD, przez kilka pierwszych lat wielu ludzi miało wątpliwości, czy ta nowa technologia się przyjmie. Dziś Full HD to standard w branży telewizyjnej i nikt już nie zadowoli się gorszą jakością obrazu.

4K 2.jpg

Eksperci sądzą, że podobnie będzie z formatem 4K. Programy telewizyjne i filmy powstają w technologii 4K. Serwisy internetowe, takie jak Netflix, udostępniają już w transmisji strumieniowej seriale w tym formacie, na przykład „House of Cards” (do odbioru niezbędne jest dostatecznie szybkie łącze). Oczekuje się, że wkrótce w 4K zaczną także nadawać stacje telewizyjne.

Stacje telewizyjne zaczynają już wprowadzać standard 4K, będziemy zatem mogli korzystać z treści w tym formacie jeszcze przez długi czas.

Słyszy się też o formacie 8K. Czy to oznacza, że w niedalekiej przyszłości zastąpi on 4K?

Raczej nie — chyba, że mamy w domu miejsce na ustawienie naprawdę ogromnego telewizora. 8K to technologia, którą obecnie testuje się w kinach i w niektórych niszowych stacjach telewizyjnych, ale przy takiej rozdzielczości (8K to aż 33 miliony pikseli, 16 razy więcej niż w Full HD!) ludzkie oko dostrzega różnicę dopiero wówczas, gdy przekątna ekranu telewizora ma przynajmniej 84 cali.

Co sprawia, że telewizory 4K firmy Sony są lepsze niż propozycje konkurencji?

Opracowaliśmy technologie, które pozwalają zobaczyć na ekranie każdy, najdrobniejszy nawet szczegół obrazu. Naszą tajną bronią, ukrytą w każdym telewizorze 4K BRAVIA, jest procesor „4K Processor X1”. Zapewnia on żywsze kolory, lepszy kontrast i większą ostrość, dzięki czemu obraz nie ma sobie równych.


Warto także wspomnieć o wyświetlaczu TRILUMINOS, dzięki któremu kolory są bardziej naturalne, a obraz — żywy i dynamiczny. Technologia 4K X-Reality Pro inteligentnie optymalizuje obraz, aby nadać mu najwyższą możliwą rozdzielczość.

„Doskonała jakość obrazu to jeszcze nie wszystko”, dodaje Mark. „Wszystkie telewizory 4K firmy Sony na 2015 r. wyposażone są w platformę Android TV, która pozwala przenieść na duży ekran całą spersonalizowaną rozrywkę ze smartfona”.

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wasze wątpliwości co do przyszłości technologii 4K. Jeśli tak, to warto zrobić krok dalej i zapoznać się z ofertą naszych telewizorów 4K BRAVIA. 

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE