Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Sony wprowadza nowy, radiowy system sterowania oświetleniem

przeznaczony dla użytkowników sprzętu fotograficznego serii α 

Sony wprowadza nowy, radiowy system sterowania oświetleniem przeznaczony dla użytkowników sprzętu fotograficznego serii α

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu nowego, radiowego systemu sterowania oświetleniem, który spełni rosnące wymagania zawodowych fotografów i zaawansowanych fotoamatorów posługujących się sprzętem Sony. Nowy system oświetlenia jest oparty na łączności radiowej i przeznaczony do użytku z aparatami Sony α z wymiennymi obiektywami[i] oraz zewnętrznymi lampami błyskowymi[ii]. W skład systemu wchodzi sterownik bezprzewodowy FA-WRC1M oraz odbiornik bezprzewodowy FA-WRR1.

Ze względu na swoją uniwersalność nowy system dostarczy niebywałych udogodnień podczas pracy w terenie. Jego użyteczność docenią między innymi fotografowie obsługujący uroczystości ślubne, często pracujący w warunkach, w których transportowanie oświetlenia studyjnego byłoby kłopotliwe, a uzyskany rezultat musi być doskonały już za pierwszym razem.

Nowy system zdalnego sterowania za pośrednictwem fal radiowych będzie miał nawet 30 metrów zasięgu. Dzięki temu zapewni wyjątkową elastyczność pracy z bezprzewodowymi lampami błyskowymi i znakomite działanie w każdych warunkach, w trybach TTL, ręcznym i grupowym. System umożliwia sterowanie maksymalnie 15 zewnętrznymi lampami błyskowymi[iii] w maksymalnie 5 grupach. Zapewnia to fotografującemu ogromny margines twórczej swobody i umożliwia eksperymenty z różnymi ustawieniami w celu precyzyjnego ukazania własnej wizji.

Użytkownik systemu może zmieniać tryb pracy, względną moc błysku i kompensację ekspozycji w zdalnych lampach za pomocą lokalnego sterownika wyposażonego w duży i łatwy w użyciu panel sterowania. Sterownik pozwala sprawdzać stan łączności z poszczególnymi odbiornikami, co ułatwia pracę w pojedynkę lub w małym zespole. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość równoczesnego wyzwolenia migawki w wielu aparatach[iv]. Przydaje się ona zwłaszcza przy fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody: zasięg systemu wynosi bowiem do 30 metrów, co pozwala utrwalić najważniejsze momenty różnych sytuacji.

Nowy system pozwala na synchronizację lamp z czasami otwarcia migawki od 1/250 sekundy wzwyż[v]; dostępny będzie też tryb synchronizacji z krótkim czasem ekspozycji (HSS). Do wyboru jest 25 poziomów mocy błysku (1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128, 1/256) regulowanych z dokładnością do 1/3 EV.[vi]

Nowy system został zaprojektowany dla fotografów, którzy dla uzyskania dynamicznych efektów wizualnych używają wielu źródeł światła i potrzebują indywidualnej regulacji każdego zespołu lamp. W pełni radiowy system sterowania eliminuje ograniczenia typowe dla systemów na podczerwień, wrażliwych na silne światło słoneczne i obecność przeszkód fizycznych. Dzięki odporności na pył i wilgoć pozwala wykonywać zdjęcia w różnych warunkach.[vii]

Dostawy nowego systemu rozpoczną się we wrześniu 2016 r.

[i] α7 II / α7R II / α7S II po zaplanowanej na sierpień 2016 r. aktualizacji oprogramowania, stan z daty publikacji informacji prasowej.

[ii] Lampy błyskowe ze stopką Multi Interface: HVL-F60M/F43M/F32M. Lampy błyskowe ze stopką Auto-lock HVL-F58AM / HVL-F43AM / HVL-F42AM, tylko w trybie ręcznym. Wymagany jest opcjonalny adapter stopki ADP-MAA.

[iii]Maks. 5 grup w trybie GROUP; 3 grupy w trybie TTL lub MANUAL.

[iv] Wymagany jest przewód ze złączem wielofunkcyjnym (do nabycia oddzielnie).

[v] Zależnie od danych technicznych aparatu.

[vi] Używając lampy HVL-F32M, moc błysku można zmniejszać tylko do 1/128. Podczas zdjęć w trybie synchronizacji z krótkim czasem ekspozycji (HSS) moc błysku grupy zawierającej lampę HVL-F32M nie może być mniejsza od 1/16.

[vii] Chociaż konstrukcja zapewnia ochronę przed pyłem i wilgocią, nie gwarantuje się pełnej ochrony w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE