Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Sony World Photography Awards 2016

Filip Wolak z Polski uznany za najlepszego na świecie fotografa architektury w największym światowym konkursie fotograficznym: Sony World Photography Awards 2016 

  • W edycji 2016 odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń: 230 103 prace
  • Ogłoszono dziesięcioro zwycięzców w kategorii otwartej
  • Filip Wolak ma szansę otrzymać nagrodę w wysokości 5000 dolarów i tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej — ogłoszenie wyników 21 kwietnia
  • Możliwość pobrania zdjęć ze strony press.worldphoto.org

Niezwykłe zdjęcie lotnicze nowojorskiego Central Parku wykonane przez polskiego fotografa Filipa Wolaka zostało uznane za najlepszą pracę zgłoszoną w kategorii otwartej „Architektura” największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards 2016.
Na tegoroczny konkurs nadesłano łącznie rekordową liczbę 230 103 zdjęć ze 186 krajów. Ich autorzy rywalizowali w trzech głównych kategoriach: profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej. Zdjęcie Filipa Wolaka „Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp” wybrano spośród 95 541 prac zgłoszonych w kategorii otwartej. Selekcji najlepszego pojedynczego zdjęcia w kategorii otwartej „Architektura” dokonał zespół ekspertów pod przewodnictwem Jael Marschner, byłej fotoedytorki w Time Out London / Sunday Times Travel.

Filip Wolak pochodzi z Torunia. Od 1999 roku mieszka w Nowym Jorku. Jako czynny pilot łączy swoje zamiłowanie do latania i fotografowania, tworząc, jak to określa, „unikatowe obrazy świata pod spodem”.

— To był jeden z rześkich, zimowych dni w marcu 2015 r., gdy wszyscy byli już zmęczeni długą i ciężką zimą na północnym wschodzie — mówi Filip o okolicznościach powstania zwycięskiego zdjęcia. — Byłem zaskoczony doskonałą widocznością panującą tego dnia. Wzbiłem się więc swoją Cessną powyżej zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Nowym Jorkiem, co dało mi pełną swobodę przemieszczania się. Dość mocno wiało, widoczność była nieograniczona, bez śladu zamglenia. Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej.

— Wykonanie zdjęć wymagało wielkiego wysiłku: musiałem wychylić się przez otwarte okno samolotu lecącego na wysokości 3 kilometrów, przy minus 30 stopniach i porywistym wietrze — dodaje Wolak. — Cieszę się, że spotkało się to z uznaniem.

Wolak jest jednym z dziesięciorga zwycięzców kategorii otwartej ogłoszonych dziś przez World Photography Organisation. Nagrodą dla całej dziesiątki będą aparaty Sony ɑ7 II. Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w roczniku Sony World Photography Awards oraz pokazane na wystawie Sony World Photography Awards 2016, która odbędzie się w londyńskim Somerset House od 22 kwietnia do 8 maja.

Wolak wraz z dziewięciorgiem pozostałych zwycięzców kategorii otwartej ma jeszcze szansę zdobyć tytuł Fotografa Roku Sony World Photography Awards 2016 w kategorii otwartej i nagrodę w wysokości 5000 dolarów USA. Nazwisko zwycięzcy całego konkursu otwartego zostanie podane 21 kwietnia w czasie uroczystej gali w Londynie. Organizatorzy zaproszą ponadto zwycięzcę do Londynu po odbiór nagrody.

To samo zdjęcie zajęło również II miejsce w konkursie Poland National Award organizowanym w Sony World Photography Awards 2016. Celem konkursu National Award jest nagrodzenie najlepszego zdjęcia wykonanego przez fotografa z Polski. Tegoroczną edycję wygrał Bartosz Haduch — jego nazwisko zostało ogłoszone 15 marca.

Prace ogłoszonych dziś zwycięzców wszystkich 10 kategorii otwartych oraz konkursu młodzieżowego, przeznaczonego dla osób w wieku 12–19 lat, można zobaczyć na www.worldphoto.org.


Nagrodzone zdjęcia można pobrać spod adresu press.worldphoto.org
Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych prosimy oznaczyć #SWPA oraz tagiem @WorldPhotoOrg

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE:

Zwycięzcami dziesięciu kategorii otwartych są:
Architektura — Filip Wolak, Polska
Kultura i sztuka — Swee Choo Oh, Malezja
Po retuszu — Pedro Diaz Molins, Hiszpania
Słabe światło — Kei Nomiyama, Japonia
Natura i dzika przyroda — Michaela Šmídová, Czechy
Panorama — Markus van Hauten, Niemcy
Ludzie — Alexandre Meneghini, Brazylia
Uśmiech — Alex Ingle, Szkocja
Ułamek sekundy — Chaiyot Chanyam, Tajlandia
Podróż — Andrej Tarfila, Słowenia
Na konkurs Sony World Photography Awards 2016 zgłoszono ogółem 230 103 obrazy:
127 098 w kategoriach profesjonalnych, 95 541 w kategoriach otwartych i 7464 w konkursie dla młodzieży.

Do ubiegłorocznego konkursu zgłoszono 173 444 prace.
Łączna liczba zgłoszeń na wszystkie edycje konkursu (od 2007 roku): 1 097 012
Sony World Photography Awards: nadchodzące wydarzenia

21 kwietnia — ogłoszenie zdobywców tytułu Fotografa Roku w kategoriach profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej oraz zwycięzców w kategorii profesjonalnej
 

 

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE