Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Sony HXR-NX5R — najczęstsze pytania

 Szczegółowe informacje o flagowym kamkorderze kompaktowym NXCAM Full HD firmy Sony.

HXR-NX5R — najczęstsze pytania

Jaka jest ogólna koncepcja modelu HXR-NX5R?

Model NX5R łączy sprawdzoną, wydajną technologię obrazu Full HD modelu HXR-NX3 z nowymi możliwościami: wbudowanymi funkcjami sieciowymi (strumieniową transmisją, zdalnym sterowaniem i FTP), systemem Clear Image Zoom, nagrywaniem w formacie XAVC S przy 50 Mb/s i innymi. W rezultacie powstaje najbardziej opłacalny kamkorder Full HD do wielu zastosowań.

Jakie są typowe zastosowania modelu HXR-NX5R?

Kamkorder NX5R wyróżnia się doskonałą jakością obrazu Full HD, zaawansowanymi możliwościami i łatwością przygotowania do pracy. Idealnie nadaje się przez to do różnorodnych zastosowań profesjonalnych w firmach, edukacji, podczas wydarzeń na żywo, ślubów itp.

W połączeniu z nowym, oferowanym w przystępnej cenie systemem miksera ten kompaktowy kamkorder doskonale sprawdzi się przy obsłudze wydarzeń na żywo w dużych firmach.

Firma Sony zdaje sobie sprawę, że sytuacja na rynku zmusza użytkowników sprzętu profesjonalnego do świadczenia różnorodnych usług. Kamerę NX5R zaprojektowano więc tak, by dzięki uniwersalności i pełnemu zestawowi funkcji spełniała ona wymagania praktycznie każdego środowiska pracy.

Dzięki małym wymiarom i możliwości obsługi przez jedną osobę kamera znakomicie sprawdzi się przy nagrywaniu materiału, który wymaga dużej mobilności operatora, na przykład wywiadu. Może też pełnić funkcję drugiej kamery przy kręceniu filmów dokumentalnych, jak również w edukacji, instytucjach rządowych i administracji publicznej.
Czy ten model jest następcą którejś z obecnych kamer Sony?

Tak. Bezpośrednio zastępuje on modele HXR-NX3/1. Nazwa HXR-NX5R wskazuje natomiast, że model ten jest zmodernizowaną wersją wprowadzonego wcześniej flagowego kamkordera NXCAM HXR-NX5. Bazując na rozwiązaniach z poprzednich produktów, pozwala korzystać z cech i możliwości sprzętu najnowszej generacji. Mimo zaawansowanych funkcji modelu NX5R jego cena jest zbliżona do ceny zastępowanego modelu NX3.

Jakie są zalety modelu NX5R w porównaniu z pierwotnym modelem NX5?

Najważniejszym ulepszeniem w modelu NX5R jest bardziej zaawansowany system trzech przetworników obrazu CMOS typu 1/2,8". Umożliwia on rejestrację materiału Full HD 60p/50p o przepływności do 50 Mb/s za pomocą nowego, wysoko wydajnego kodeka Sony XAVC S. Do zapisu można też użyć kodeka AVCHD. Pierwotny model NX5 nagrywał film w formacie AVCHD 60i/50i.

Oprócz tego wyposażenie modelu NX5R obejmuje gniazdo 3G-SDI umożliwiające reprodukcję sygnału Full HD 60p/50p, wizjer OLED, stopkę MI, wbudowaną regulowaną lampę wideo i zaawansowany system bezprzewodowej organizacji pracy z takimi funkcjami, jak zdalne sterowanie przez Wi-Fi, strumieniowa transmisja materiału wideo oraz przesyłanie plików z użyciem protokołu FTP.

Dzięki dwóm gniazdom na karty pamięci kamkorder NX5R pozwala ponadto na nagrywanie naprzemienne. Model NX5 był pozbawiony takiej możliwości: pojawiała się ona dopiero po podłączeniu modułu HXR-FMU128. W przypadku nowego modelu moduł ten jest zbędny.

Dodatkowo kamkorder NX5R jest wyposażony w zaawansowaną technologię Sony Clear Image Zoom, rozszerzającą zakres 20-krotnego zoomu optycznego do 40x.

Jakie są zalety modelu NX5R w porównaniu z NX3?

Mimo że model HXR-NX3 był wyposażony w technologię Clear Image Zoom, lampę wideo i funkcję zdalnego sterowania przez Wi-Fi, zestaw funkcji kamkordera NX5R obejmuje dodatkowo strumieniową transmisję i przesyłanie plików z użyciem protokołu FTP. Co więcej, lampa wideo w modelu NX5R ma regulowaną jasność, a stopka MI może zasilać różne akcesoria, na przykład systemy mikrofonów bezprzewodowych Sony z serii UWP-D.

Wizjer OLED w NX5R zapewnia lepszy podgląd obrazu, a łącze 3G-SDI umożliwia bezpośrednie wykorzystanie urządzenia w systemach organizacji pracy w standardzie Full HD.
Jakie są główne cechy tego kamkordera?

Do najważniejszych cech modelu NX5R należą:

1. Fantastyczna jakość obrazu z trzech przetworników obrazu Exmor CMOS Full HD typu 1/2,8"
2. Zaawansowany obiektyw Sony typu G z 20-krotnym zoomem optycznym.
3. Technologia Clear Image Zoom zwiększająca całkowity zoom do 40x.
4. Nagrywanie w różnych formatach: XAVC S 60p/50p przy 50 Mb/s, AVCHD i DV.
5. Menu bezpośredniego wyboru i precyzyjny joystick na uchwycie.
6. Kontrastowy wizjer OLED typu 0,39" o rozdzielczości 1,44 mln pikseli i szerokim kącie widzenia oraz uchylny, łatwo regulowany ekran LCD o przekątnej 3,5" i rozdzielczości 1,55 mln pikseli.
7. Funkcje sieciowe: wbudowane łącze Wi-Fi, strumieniowa transmisja na żywo, przesyłanie z użyciem protokołu FTP oraz sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu.
8. Dwa gniazda na nośniki danych z trybami zapisu równoczesnego/naprzemiennego (Simul/Relay).
9. Wbudowana, regulowana lampa LED.
10. Stopka MI umożliwiająca zasilanie różnych akcesoriów, na przykład systemów mikrofonów bezprzewodowych Sony z serii UWP-D.
11. Duży wybór łączy, w tym 3G-SDI.
Jakie zalety ma zastosowany w modelu NX5R system trzech przetworników obrazu CMOS typu 1/2,8"?

Trzy przetworniki obrazu Exmor CMOS Full HD typu 1/2,8" w modelu NX5R zapewniają lepszą jakość obrazu Full HD niż pierwotny model NX5. Ich efektywna rozdzielczość wynosi 2,07 miliona pikseli przy proporcjach 16:9. Rejestracja składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej przez niezależne przetworniki przyczynia się do uzyskania wysokiej rozdzielczości, dużej czułości oraz szerokiego zakresu dynamiki.

Przetwarzanie obrazu to zadanie zaawansowanego procesora LSI wyposażonego w takie funkcje, jak inteligentna redukcja szumów, ulepszona reprodukcja szczegółów czy kompensacja dystorsji. Ma on znaczący wpływ na ogólną poprawę jakości obrazu. Nagrania zwracają uwagę wyjątkowo naturalnym wyglądem faktur różnych powierzchni oraz bogactwem szczegółów.

Co to jest NXCAM?

Historia rodziny produktów NXCAM zaczyna się w 2010 r., z chwilą wprowadzenia na rynek kamkordera Sony NX5. Celem twórców tej rodziny było zapewnienie użytkownikom profesjonalnym bardzo opłacalnych narzędzi produkcyjnych opartych na rewolucyjnym podówczas formacie kompresji MPEG4 AVCHD. Miały one umożliwiać nagrywanie materiałów HD na ogólnie dostępne i niedrogie karty pamięci SD. Najnowsze modele NXCAM, takie jak NX5R, są ponadto wyposażone w kodek XAVC S.
Co to jest XAVC S i dlaczego jest to coś ważnego?

Format XAVC S zapewnia przede wszystkim fantastyczną jakość obrazu, a dodatkowo elastyczność w organizacji pracy i efektywność zapisu. Format XAVC S został wprowadzony przez Sony w kwietniu 2013 r. jako rozwinięcie profesjonalnego formatu XAVC. Dziś jest obsługiwany przez wszystkie czołowe systemy do montażu nieliniowego (NLE). Kamera NX5R pozwala też na zapis w formatach AVCHD i DV, co ułatwia jej wykorzystanie w systemach organizacji pracy o ugruntowanej pozycji. Uważamy jednak, że większość użytkowników szybko przerzuci się na format XAVC S.

Do nagrywania w formacie XAVC S służy kontener MP4. Rejestrowany sygnał jest poddawany 8-bitowemu próbkowaniu 4:2:0, a jego przepływność wynosi 50 Mb/s. W porównaniu z formatem AVCHD nagranie XAVC S przy 50 Mb/s zawiera więcej szczegółów i mniej zakłóceń. Wynika to z większej przepływności formatu XAVC S.

Dlaczego ten model nie pozwala na nagrywanie w formacie 4K?

Kamkorder NX5R od początku był projektowany z myślą o zapewnieniu wzorowej jakości przy produkcjach w rozdzielczości Full HD. Umożliwia wybór formatów zapisu AVCHD i DV, które można wykorzystywać w konwencjonalnych systemach organizacji pracy. Pozwala też używać nowo wprowadzonego i zapewniającego lepszą jakość obrazu formatu XAVC S 50 Mb/s. Naszym zdaniem większość osób będzie używała kamkordera właśnie w taki sposób i dlatego chcieliśmy optymalnie dostosować go do pracy w formacie Full HD.

Czy model NX5R będzie można łatwo wykorzystać w systemach do nagrywania z wielu kamer?

Kamkorder NX5R idealnie nadaje się do użytku w prostych systemach do nagrywania z wielu kamer. Zaprojektowano go z myślą o znakomitej współpracy z systemem Multi Camera Live Producer Sony MCX-500. Dzięki systemowi MCX-500 jeden operator z łatwością będzie mógł zapewnić klientom wysoką jakość usług produkcji na żywo z użyciem wielu kamer, w tym strumieniowej transmisji na żywo i nagrywania. Do uzyskania tej zaawansowanej funkcjonalności potrzebny jest pilot LANC RM-30BP, pozwalający zdalnie sterować niemal wszystkimi funkcjami modelu NX5R. System MCX-500 umożliwia równoległą obsługę trzech kamkorderów NX5R, jak również innych modeli Sony i innych producentów zgodnych z systemem sterowania LANC. System MCX-500 i pilot RM-30BP pozwalają ponadto zsynchronizować zapisywane kody czasowe i korzystać z systemu lampek kontrolnych (tally).
Jakie możliwości dają kamkorder NX5R i system MCX-500?

MCX-500 to mikser z pełnym zestawem funkcji. Umożliwia on jednemu operatorowi użycie maksymalnie trzech kamer NX5R podczas transmisji na żywo, strumieniowej transmisji w Internecie i/lub nagrywania wydarzeń o małej lub średniej skali w firmach, na koncertach muzycznych, ślubach, imprezach sportowych, w placówkach edukacyjnych czy miejscach kultu religijnego. Elastyczne sposoby organizacji pracy podczas wszystkich tych wydarzeń obejmują strumieniową transmisję na żywo za pośrednictwem serwisu Ustream® (o ile jest dostępny), wewnętrzny zapis na karcie SD oraz zdalne sterowanie z zewnętrznego komputera bądź tabletu.

Zdjęcie Sony HXR-NX5R

Sony HXR-NX5R
Cena: 15 900zł

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE