Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Sony World Photography Awards 2017

Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Sony World Photography Awards 2017

Greetings from Mars, fot. Julien Mauve

● Największy na świecie konkurs fotograficzny świętuje swoje 10-lecie

● Nowe kategorie w konkursie profesjonalnym, otwartym i młodzieżowym

W kolejnych latach będziemy starali się prowokować fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych — Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation


Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards. W tym roku odbywa się jego jubileuszowa, 10. edycja. Organizatorem wydarzenia jest World Photography Organisation.

Konkurs Sony World Photography Awards jest otwarty dla każdego i co roku prezentuje to, co najlepsze w fotografii. Obecnie jest zaliczany do najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii, a znalezienie się na liście finalistów lub laureatów może znacząco wpłynąć na rozwój kariery. Rokrocznie konkurs przyciąga zarówno młode talenty, jak i uznanych artystów. Dzięki Sony World Photography Awards, miłośnicy fotografii na całym świecie mają okazję podziwiać najlepsze zdjęcia z ostatnich 12 miesięcy.

Zwycięstwo w kategorii „Portret” zmieniło moje życie. Z zawodowego punktu widzenia nagroda ta pomogła mi w rozwoju kariery — Sophie Gamand, I miejsce w kategorii „Portret” w konkursie profesjonalnym 2015.

Wygrana zwiększyła zainteresowanie moją pracą. Zaczęłam otrzymywać więcej zleceń i propozycji współpracy — Kylli Sparre, I miejsce w kategorii „Po retuszu” w konkursie otwartym 2014.

Nagroda odmieniła moje życie. Poza rozgłosem pozwoliła mi stworzyć mocne więzy przyjaźni i podjąć współpracę zawodową z różnymi odbiorcami. Bez niej byłoby to niemożliwe — Andrea Roseate, III miejsce w kategorii „Z ukrycia” w konkursie profesjonalnym 2016.

Fotografowie mogą zgłaszać swoje prace w ramach czterech konkursów: profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org. Po niedawnej modernizacji, zapewnia ona fotografom większe możliwości wizualizacji i maksymalnie upraszcza proces przesyłania prac.

We wszystkich konkursach edycji 2017 pojawiły się nowe kategorie, które mają zachęcić fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych. Definicje i nazwy kategorii podano w informacjach uzupełniających oraz pod linkiem.

Zwycięstwo w konkursie Sony World Photography Awards daje wiele korzyści. Należą do nich:

Najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony
Ekspozycja pracy na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie
Publikacja w corocznie wydawanej księdze Sony World Photography Awards
25 000 dolarów USA dla zdobywcy tytułu Fotografa Roku
5000 dolarów USA dla zwycięzcy konkursu otwartego
Rozgłos w mediach na całym świecie i większe uznanie
— Jesteśmy dumni, że nasz konkurs ma już 10 lat — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Od pierwszej edycji w 2007 roku konkurs Sony World Photography Awards systematycznie nabierał rozmachu i wiarygodności. Przez te lata jurorzy odkrywali i wyróżniali bardzo różnorodne fotografie. Jestem zaszczycony, że dla wielu debiutujących fotografów z całego świata konkurs stanowił początek kariery, a dla profesjonalistów o ugruntowanej pozycji, był okazją do poszerzenia kontaktów zawodowych. W kolejnych latach będziemy starali się prowokować fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych.

W konkursie Sony World Photography Awards 2016 wzięli udział fotografowie ze 186 krajów, którzy zgłosili łącznie rekordową liczbę 230 103 zdjęć. Tytuł Fotografa roku 2016 w konkursie profesjonalnym przyznano irańskiemu fotoreporterowi Asgharowi Khamseh za cykl „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”).

Lista finalistów Sony World Photography Awards zostanie opublikowana 28 lutego. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców konkursu otwartego i konkursów National Awards nastąpi 28 marca, a zwycięzców całego konkursu — 20 kwietnia 2017 r. Wystawa w Somerset House w Londynie potrwa od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r.

Prace zwycięzców i finalistów z edycji 2016 można pobrać ze strony www.worldphoto.org/press

Informacje uzupełniające

KATEGORIE KONKURSU 2017 — pełne opisy kategorii znajdują się tutaj.

● Konkurs profesjonalny — ocenie podlega całość przedstawionego materiału.

Kategorie „Sztuka”: Architektura / Fotografia konceptualna / Krajobraz / Świat natury / Portret / Martwa natura Kategorie dokumentalne: Wydarzenia bieżące i wiadomości / Współczesność / Życie codzienne / Sport

● Konkurs otwarty — ocenie podlega pojedyncze zdjęcie.

Kategorie: Architektura / Kultura / Po retuszu / Ruch / Natura / Dzika przyroda / Portrety / Martwa natura / Fotografia uliczna / Podróż

● Konkurs młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z tematem „Piękno”.

● Konkurs studencki — dla studentów kierunków związanych z fotografią. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z zadanym tematem.

NAJWAŻNIEJSZE DATY

● 5 grudnia 2016 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs studencki

● 5 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs otwarty i młodzieżowy

● 10 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs profesjonalny

● 28 lutego 2017 r. — ogłoszenie listy finalistów konkursów profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego oraz studenckiego

● 28 marca 2017 r. — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i młodzieżowych oraz w konkursach National Award

● 20 kwietnia 2017 r. — ceremonia w Londynie i ogłoszenie Fotografa Roku, zwycięzców w poszczególnych kategoriach profesjonalnych oraz zwycięzców w konkursie otwartym, młodzieżowym i studenckim

● Od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r. — wystawa Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE