Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

PXW-Z150 — najczęstsze pytania

Szczegółowe informacje o nowej kamerze kompaktowej 4K / Full HD firmy Sony

PXW-Z150 — najczęstsze pytania

 Jaka jest ogólna koncepcja modelu PXW-Z150?

PXW-Z150 to poręczny, przystępny cenowo i odznaczający się wysoką jakością kamkorder 4K do zastosowań studyjnych i profesjonalnych. Do głównych cech tego modelu należy obraz o jakości 4K, możliwość rejestracji obrazu Full HD w tempie 120 klatek na sekundę, różne formaty zapisu — między innymi XAVC Long 100 Mb/s — funkcje sieciowe Wi-Fi oraz dobrze znany użytkownikom, wygodny system obsługi.

Zwarta, lekka obudowa kamery Z150 oraz wyjątkowa efektywność wykorzystania energii zapewniają uniwersalność w szerokim wachlarzu zastosowań i niemal każdym środowisku pracy.

Jakie jest przewidywane zastosowanie tego modelu?

Kamkordery kompaktowe odznaczające się wysoką jakością obrazu oraz zaawansowanymi, profesjonalnymi możliwościami, takie jak PXW-Z150, są wykorzystywane do różnorodnych zastosowań: obsługi imprez, dokumentowania, produkcji materiałów wideo dla firm, filmów promocyjnych itp. Urządzenie idealnie nadaje się ponadto dla stacji telewizyjnych, w których organizacja pracy jest oparta na formacie MPEG2 HD, ponieważ specyfikacja dostępnego w nim kodeka przewyższa wymagania standardu HD zdefiniowanego przez EBU.

Czy ten model jest następcą któregoś z obecnych modeli?

Ten model nie jest pozycjonowany jako następca jakiegoś określonego modelu. Dzięki kilku innowacjom technicznym, takim jak matryca Exmor RS, staje się on nowym składnikiem oferty profesjonalnego sprzętu Sony.

Jakie miejsce zajmuje model Z150 w gamie produktów XDCAM?

Ze względu na wymiary, możliwości i cenę kamkorder Z150 plasuje się między modelami PXW-X70 a PXW-X180/X160.

Czy są plany sprzedaży tego modelu na całym świecie? Jaki jest harmonogram rozpoczęcia jego sprzedaży w poszczególnych regionach?

Z150 to model globalny. Jego dostawy rozpoczną się w końcu marca 2016 r., natomiast moment rozpoczęcia sprzedaży może zależeć od konkretnego regionu.

Jakie najważniejsze zalety ma przetwornik obrazu CMOS Exmor RS typu 1,0"?

Przetwornik typu 1,0" ma rozmiary zbliżone do klatki filmu 16 mm. Główną zaletą dużych rozmiarów matrycy jest niski poziom szumów, mniejsze zniekształcenia ruchomych obiektów spowodowane liniowym przebiegiem migawki i minimalna utrata ostrości. Matryca tego typu przechwytuje więcej światła i pozwala uchwycić wyraźny, stabilny obraz nawet przy słabym oświetleniu sceny. Duże wymiary przetwornika dają również możliwość atrakcyjnego rozmywania tła (efekt bokeh) i tworzenia kontrastu między ostrym głównym motywem a nieostrymi pozostałymi fragmentami obrazu, jak również uzyskania imponującego obrazu 4K bez łączenia pikseli w grupy (binning).

Specjalna konstrukcja matryc Exmor RS przyspiesza ponadto odczyt danych. W konsekwencji obraz Full HD przeznaczony do wyświetlenia w formacie 30p można rejestrować w tempie 120 kl./s.

Czy modele Z150 i X70 mają jednakowe przetworniki?

Nie, różne. Kamkorder X70 jest wyposażony w matrycę CMOS Exmor R. W modelu Z150 wykorzystano natomiast przetwornik CMOS Exmor RS, którego specjalna konstrukcja pozwala znacznie szybciej odczytywać dane.

Czy jakość obrazu uzyskiwana z kamery Z150 jest taka sama jak z X70?

Model Z150 zapewnia materiał filmowy o wyższej jakości i mniejszym poziomie zniekształceń w płaszczyźnie ogniskowej. Wynika to z większej szybkości odczytu danych z matrycy Exmor RS.

Czy modele PXW-Z150 i HXR-NX100 mają jednakowe obiektywy?

Nie, różne. Konstrukcja obiektywu jest niemal taka sama, ale w modelu Z150 zoptymalizowano ją do zdjęć w rozdzielczości 4K. Oprócz tego pierścienie na obiektywie kamkordera Z150 (zoom/ostrość) działają lepiej niż w modelu NX100.

Czy funkcja Clear Image Zoom umożliwia powiększenie obrazu w skali do 2x nawet w trybie zdjęć 4K?

Funkcja Clear Image Zoom umożliwia powiększenie obrazu w skali do 2x w trybie FHD, a w trybie 4K do 1,5x.
Jaka jest zaleta formatu XAVC?

Format XAVC Long dostępny w modelu Z150 zapewnia wysoką jakość obrazu przy stosunkowo niedużej objętości danych, co jest zasługą opracowanej przez Sony, zaawansowanej implementacji kodeka MPEG-4 AVC/H.264. 10-bitowy proces próbkowania koloru 4:2:2 (w trybie Full HD) gwarantuje płynność odwzorowania przejść tonalnych i dużą wierność reprodukcji kolorów. Pliki są zapisywane w formacie MXF, będącym standardem profesjonalnym. Umożliwia to ich łatwe wykorzystanie w różnych modelach organizacji pracy — od pracującego w pojedynkę filmowca po środowiska produkcji, w których materiały są współużytkowane przez wiele osób.
Czy podczas nagrywania w jakości 4K możliwa jest reprodukcja sygnału przez łącze HDMI/SDI?

Tak. Łącze SDI pozwala na reprodukcję sygnałów 3G/HD/SD, a łącze HDMI w wersji 2.0 umożliwia reprodukcję sygnału do 4K włącznie.

Czy w przyszłości zostanie dodana obsługa nagrywania w formacie 4K 60p?

Nie planujemy obecnie wprowadzenia obsługi formatu 4K 60p.

Co jest możliwe przy użyciu sieci Wi-Fi?

Obsługiwane są strumieniowa transmisja, wykorzystanie protokołu FTP i zdalne sterowanie. System strumieniowej transmisji QoS (Quality of Service) zostanie dodany później poprzez aktualizację wewnętrznego oprogramowania.

Czy istnieje harmonogram dodawania kolejnych funkcji poprzez aktualizacje wewnętrznego oprogramowania?

Kamera Z150 od początku była projektowana z myślą o zapewnieniu najlepszej możliwej jakości przy produkcji w rozdzielczości Full HD i 4K. Aktualizowane i unowocześniane będą zaawansowane możliwości sieciowe modelu Z150. Unikatowa technologia QoS firmy Sony radykalnie poprawia czytelność obrazu transmitowanego łączem bezprzewodowym. Zapewnia lepszy obraz nawet przy występujących dziś ograniczeniach możliwości sieci. Do użycia technologii QoS będzie początkowo wymagana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania oraz sieciowa stacja odbiorcza PWS-100RX1.

Zdjęcie Sony PXW-Z150

Sony PXW-Z150 Zbieramy Zamówienia

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE