Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Na żywo z afrykańskiego buszu kamerami Sony PXW-X70 oraz PXW-Z150

Firma WildEarth prowadzi strumieniowe transmisje na żywo z Kenii i RPA, umożliwiając widzom z całego świata obcowanie z dziką przyrodą

Zdjęcie: Tristan Dicks
Firma producencka WildEarth tworzy wiele programów przyrodoznawczych na wysokim poziomie. Ukazuje życie lwów, słoni, krokodyli, hipopotamów, zebr, antylop gnu i wszelkich innych zwierząt, jakie można spotkać w afrykańskiej dziczy, a swoje materiały udostępnia na licencji takim stacjom, jak na przykład National Geographic.

Programy nadawane na żywo z rezerwatu Maasai Mara w Kenii i obrzeży Parku Narodowego Krugera w RPA przyciągają miliony internautów. Widzowie oglądają je na żywo przez YouTube, Facebook Live, w telewizji i z użyciem aplikacji Periscope, obsługującej transmisje na żywo z serwisu Twitter. Mogą wchodzić w interakcje z prowadzącymi, a nawet proponować im dalsze działania. Wrażenie jest niemal takie, jak na prawdziwym safari.

WildEarth to jedna z najlepszych afrykańskich firm produkujących programy przyrodnicze. Jej reporterzy utrwalają najciekawsze wydarzenia w jakości HD i 4K miniaturowymi kamkorderami PXW-X70 i poręcznymi PXW-Z150. Do nagrań używają też aparatów α7S.

Jak mówi Jeandre Gerding, dyrektor działu filmowego WildEarth, kamera X70 idealnie nadaje się do pewnych zastosowań, na przykład transmisji na żywo ze spacerów po buszu czy efektownych safari z balonu na ogrzane powietrze. „X70 to fenomenalna kamera, która spowodowała u nas prawdziwą rewolucję. Dzięki mocnemu zoomowi, jednocalowej matrycy, wejściom audio XLR i fantastycznej, aktywnej stabilizacji obrazu znakomicie sprawdza się w roli kamery do zdjęć w ruchu”.

W 2006 roku firma rozpoczęła transmisje na żywo z Afryki. W 2017 r. WildEarth współtworzyła Earth Live: ambitny, globalny cykl przyrodniczy emitowany przez National Geographic. Wysokiej jakości programy przyrodoznawcze firmy są nadawane na żywo także w telewizji. Niezależnie od tego internauci mogą oglądać codzienne transmisje na żywo oraz inne produkcje tworzone specjalnie do Internetu.

Filmowanie w otoczeniu dzikiej przyrody

Zdjęcie: Jeandre Gelding
Dziewięć ekip firmy pracuje w dwóch lokalizacjach, filmując prowadzących, którzy przemierzają dzikie tereny samochodem, pieszo lub balonem na ogrzane powietrze. W Kenii zamontowana w gimbalu kamera X70 pracuje w balonie na ogrzane powietrze i jest źródłem fantastycznych ujęć z powietrza. Do rejestracji dźwięków z otoczenia służą zamontowane na kamkorderach mikrofony kierunkowe połączone z systemem mikrofonów bezprzewodowych Sony z serii UWP-D.

WildEarth dysponuje imponującymi środkami technicznymi. Firma poprowadziła w parkach łącza kablowe i bezprzewodowe. Do transmisji na żywo używane są łącza satelitarne. Nadawany obraz trafia do studiów w Waszyngtonie i Los Angeles, gdzie dodawane są reklamy i końcowe grafiki.

Imponująca skala działań należy do największych w Internecie, a programy na żywo mają ogromną widownię. WildEarth jest obecnie kanałem numer jeden w systemie Periscope i ma ponad 26 milionów polubień. Dwa razy w ciągu każdego dnia nadawany jest trzygodzinny program na żywo zatytułowany safariLIVE.

Jak mówi Gerding, firma WildEarth jest dumna z możliwości wchodzenia w interakcję z widzami. „Niektórzy ludzie nie mogą uwierzyć, że nadajemy na żywo, co wyrażają w swoich komentarzach. Prowadzący może wówczas otrzymać taki komentarz od reżysera ze studia kontroli końcowej, po czym zwrócić się poprzez kamerę właśnie do tego widza, natychmiast rozwiewając jego wątpliwości. Zdarza się, że widzowie stają się współtwórcami programu sugerującymi dalsze postępowanie i wybór następnego miejsca. Oto przyszłość telewizji”.

Szeroki zakres ogniskowych niewymiennego obiektywu o wysokiej jakości

Zdjęcie: Jeandre Gelding
Kamkorder X70 idealnie nadaje się do użytku w strumieniowych transmisjach na żywo: ma funkcje sprzętu profesjonalnego, zwartą, ergonomiczną konstrukcję i możliwość łączenia się zewnętrznymi serwerami streamingowymi. Do rejestracji obrazu o dużej przepływności służy zaawansowany, wykonany w technologii BSI przetwornik CMOS Exmor R typu 1,0".

Zdaniem Gerdinga jednym z głównych powodów, które zdecydowały o wyborze tej kamery do rejestrowania z ręki transmitowanego na żywo obrazu ze spacerów po rezerwacie Sabi Sands na obrzeżach Parku Narodowego Krugera, był niezwykle szeroki zakres ogniskowych w obiektywie ZEISS Vario-Sonnar T*. „Ponieważ nadajemy na żywo, nie możemy zmieniać obiektywów. Mamy natomiast możliwość przeniesienia ostrości ze zbliżenia owada filmowanego z odległości 1 cm od obiektywu na kroczącego ku nam słonia”. 12-krotny zoom optyczny można zwiększyć do 24x przy użyciu funkcji Clear Image Zoom: opracowanej przez Sony technologii inteligentnej interpolacji, która zwiększa rozdzielczość obrazu. Funkcja Digital Extender pozwala jeszcze raz podwoić zoom: maksymalnie do 48x.

„X70 ma niesamowity, aktywny stabilizator obrazu, który pozwala naszym operatorom nagrywać z ręki stabilny obraz nawet przy nastawionym dużym zbliżeniu. Ergonomia tej kamery umożliwia szybką pracę w trudnych warunkach, a także utrzymanie równowagi i stabilności obrazu w czasie marszu przez busz tropem lampartów, słoni czy lwów”, mówi Gerding.

Urzekające ujęcia HD i możliwość nagrywania obrazu 4K
Kamkorder X70 może ponadto rejestrować obraz w formacie XAVC 4K (QFHD) oraz MPEG HD 50 Mb/s 1920 x 1080 60i/30p lub 1280 x 720 60p. Duża przepływność materiału przekłada się na lepszą jakość obrazów dzikiej przyrody. (Do zapisu w formacie MPEG HD wymagana jest licencja rozszerzająca CBKZ-SLMP).

„Rozdzielczości 4K tej kamery używaliśmy w bardzo małym zakresie, ponieważ nasze programy na żywo powstają w standardzie HD. Transmitowany strumień ma format 720/60p i dlatego ta kamera bardzo dobrze się nam sprawdza. Dzięki niej możemy transmitować strumień 720/60p i równocześnie nagrywać materiał 1080/60p, zapewniający lepszą jakość nagrań archiwalnych”.

„Od ponad dwóch lat używamy kilku kamer X70 i jak dotąd na rynku nie pojawił się żaden produkt, który mógłby z nimi konkurować. Poleciłbym tę kamerę bez najmniejszego wahania”.

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE