Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Mikser MCX-500 i kamera NX5R na Tygodniu Mody w Londynie

Dzięki przystępnemu cenowo mikserowi Sony profesjonalną obsługę telewizyjną wydarzenia na żywo jest w stanie zapewnić mały zespół, a nawet jeden operator. Sprawdził to ceniony twórca zdjęć do filmów Jeremy Humphries. Poprosił on czołową londyńską stację telewizyjną Community Channel o obsługę jednego z najważniejszych wydarzeń odbywających się w tym mieście przy użyciu rozwiązania opartego na mikserze MCX-500.


Tydzień Mody w Londynie należy do tak zwanej „wielkiej czwórki” tygodni mody, organizowanych także w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Impreza przyciąga ponad 5000 dziennikarzy i nabywców. Jej obsługa stanowi duże i ambitne zadanie, ponieważ wiele rzeczy dzieje się równocześnie: poza samym wybiegiem trzeba koniecznie uchwycić reakcje jurorów pokazu oraz pokazać celebrytów i ważne osobistości.

Z inicjatywy organizacji Media Trust kanał Community Channel nadaje między innymi program London360. Przygotowują go młodzi londyńczycy — stażyści, którzy w ten sposób bezpłatnie uczą się pracy w mediach. Staż ten cieszy się dużą popularnością. W moim zespole znaleźli się urodzeni prezenterzy i utalentowani operatorzy kamer. Potrzebowałem jednak dodatkowej umiejętności. Pokaz mody wymaga dynamicznego montażu, często do rytmu muzyki. Szukałem więc dobrych realizatorów, posiadających umiejętność szybkiego podejmowania decyzji — niezbędną zważywszy na fakt, że w trybie multiview mikser MCX-500 pozwala wyświetlać na ekranie obraz z czterech kamer.

Przygotowania

Zdecydowaliśmy, że naszym podstawowym kamkorderem będzie HXR-NX5R, wyjątkowo ściśle zintegrowany z mikserem MCX-500. Sygnał wideo doprowadzony łączami HD-SDI zawierał do czterech osadzonych kanałów dźwięku, które można było przełączać za pomocą miksera MCX-500. W razie potrzeby zaawansowaną zdalną obsługę kamer NX5R podłączonych przez łącze REMOTE umożliwiał dodatkowy pilot RM-30BP.


Dziennikarka multimedialna i producentka Laurelle Campbell filmująca kamkorderem NX5R

Do dyspozycji mieliśmy ponadto dwie kamery zdalnie sterowane SRG-300H, imponujące doskonałą jakością obrazu. Do ich połączenia z mikserem MCX-500 posłużyły standardowe, 10-metrowe przewody HDMI. Do podglądu obrazu w trybie multiview używaliśmy 25-calowego monitora Sony PVM-A250, który znakomicie sprawdzał się w ograniczonej przestrzeni. Obie kamery NX5R były wyposażone w bezprzewodowe zestawy audio z serii UWP-D podłączone do stopki MI, dzięki czemu nie musieliśmy troszczyć się o dodatkowe przewody XLR ani akumulatory do odbiornika.

Zdjęcia

Dwudniowa praca na Tygodniu Mody w Londynie była intensywna, ale przyjemna. Wiedza wyniesiona ze szkolenia w połączeniu z łatwością użycia miksera MCX-500 umożliwiły szybkie przygotowanie sprzętu do pracy i wkrótce członkowie zespołu zamieniali się rolami prezentera, operatora jednej z kamer i realizatora obsługującego mikser MCX-500.

To były długie dni — nagrania trwały do późnego wieczora i dlatego skupienie uwagi na ekranie trybu multiview było równie ważne na początku i pod koniec dnia. Niemniej jednak, kiedy zespół poczuł się pewnie w miksowaniu, na twarzach zagościły uśmiechy. Wraz z biegłością w obsłudze miksera niemal odruchem stało się wykonywanie cięć, szybkich przejść typu dissolve czy korekt dźwięku. Miło było patrzeć, jak ich wzrok skupia się na obrazach z poszczególnych kamer, jak ich palce leżą na przyciskach!

„Ponieważ wcześniej miałam już okazję montować film nakręcony wieloma kamerami, mikser MCX-500 natychmiast mnie zaintrygował”, komentuje Laurelle Campbell. „Pomysł przełączania kamer na żywo, a nie dopiero w czasie montażu, jest fantastyczny. Ponieważ filmowaliśmy na pokazie mody, musieliśmy pracować tak, aby nie zakłócać samego pokazu i nie przeszkadzać organizatorom. Wielkość całego zestawu pozwalała z łatwością przygotować go do pracy i utrzymać porządek w czasie zdjęć. W przyszłości zdecydowanie ponownie użyłabym miksera MCX-500 do obsługi wydarzeń na żywo, takich jak dyskusje panelowe”.

Pod równie dużym wrażeniem był Rishi Persaud: „pomysł, by jedno urządzenie umożliwiało zarządzanie całym zestawem kamer, oznacza całkowite odejście od naszego normalnego sposobu pracy. To fantastyczne!”


Reporter/producent Rishi Persaud przy mikserze MCX-500.

„Łatwość obsługi i funkcjonalność miksera MCX-500 może zaowocować autentyczną oszczędnością czasu i pieniędzy. Osoby znające możliwości tego prosto i przejrzyście zaprojektowanego produktu mogą być zaskoczone, że tak nieduże i przenośne urządzenie wystarcza do zapewnienia pełnej obsługi filmowej.”

Maleena Pone komentuje: „jako dziennikarka wideo o różnych umiejętnościach często samodzielnie odpowiadam za całokształt pracy: od produkcji po zdjęcia, reżyserię i montaż wielu swoich projektów. Mając na miejscu zdjęć tak wygodne w użyciu i sprawne urządzenie, które można obsługiwać z wygodnego fotela, oszczędzam dużo czasu i mogę znacznie lepiej równolegle wykonywać wiele zadań oraz maksymalnie wykorzystać własną kreatywność. Jestem pod dużym wrażeniem i już zastanawiam się nad wykorzystaniem tego sprzętu w przyszłych projektach, od dyskusji Facebook Live po dokumentację wydarzeń w firmach”.

Podkreślano także możliwość szybkiego złożenia sprzętu po zakończeniu zdjęć, zwłaszcza że wszystko — mikser, przewody, monitor, kilka kamer i statywy — mieściło się z tyłu małego samochodu.

Refleksje

Kluczową rolę podczas zdjęć w czasie tygodnia mody odgrywał sam mikser MCX-500. Choć urządzenie to przypomina wagą i wielkością laptopa, stanowi owoc wieloletniego doświadczenia Sony w zapewnianiu studyjnej jakości i niezawodności. Dzięki niemu można przełączać lub miksować sygnały wideo i audio — łatwo, ale na profesjonalnym poziomie. Wystarczy zaplanować kąty ujęć, podłączyć kamery do miksera, włączyć monitor — i obserwować ekran, na którym pojawia się podgląd obrazu ze wszystkich kamer. Sygnał z każdej kamery jest wyraźnie opisany, a klawiatura na mikserze pozwala precyzyjnie wybrać na monitorze moment przełączenia ujęcia bądź rozpoczęcia jego strumieniowej transmisji czy nagrywania na kartę pamięci SD.


Producentka wideo / reżyserka Maleena Pone pełniła funkcję prezenterki i filmowała kamerą NX5R.

Klawiatura miksera umożliwia wykonywanie przejść typu dissolve i wipe z użyciem przycisku automatycznego przejścia. Po podłączeniu laptopa przewodem RGB możliwe jest także dodanie tytułów i grafiki. Wyraźnie widać poziomy sygnałów audio. Można też skorzystać z funkcji odsłuchu w słuchawkach.

Kamkorder NX5R doskonale sprawdza się w produkcjach na żywo z użyciem wielu kamer. Jego przetwornik obrazu z trzema matrycami typu 1/2,8" pozwala uzyskać małą głębię ostrości i zaskakująco dobry zakres dynamiczny. To duża zaleta podczas filmowania w warunkach dużego kontrastu i przy nagrywaniu nastrojowych ujęć. 20-krotny zoom optyczny oznacza, że pomimo dużej odległości od obiektu zawsze można pokazać go w zbliżeniu.
Piękno całego tego zestawu polega na tym, że w przypadku obsługi wydarzenia przez jedną osobę realizator ma przed sobą wszystko, co jest mu potrzebne, to znaczy monitor i mikser. Ustawienia kamer — zoom, ostrość i ekspozycję — można regulować bez wstawania z fotela: pilotem RM-30BP. Jeśli natomiast w skład ekipy wchodzą też operatorzy kamer, można im przesyłać sygnał nagrywania (tally), dzięki czemu wiedzą oni, kiedy obraz z kamery trafia na wizję. Organizacja praca jest przemyślana tak, by była łatwa i przystępna bez angażowania dużej liczby osób. O łatwości użytkowania sprzętu najlepiej świadczy fakt, że członkowie naszego zespołu pełnili różne funkcje. Ta sama osoba mogła rano występować jako prezenter, a po południu jako realizator transmisji na żywo.

Bardzo docenialiśmy również możliwości nagrywania, jakie daje mikser MCX-500. Do zapisu można użyć zarówno karty SD w samym mikserze, jak i zewnętrznego rejestratora. W obu przypadkach utrwalane są wszystkie cięcia i przejścia, dzięki czemu pełny zapis pokazu mogliśmy przekazać natychmiast po jego zakończeniu. Firma Sony zaleca użycie kart SD, SDHC lub SDXC klasy 4 lub wyższej. Szczególnie dobrze spisują się karty 94 MB/s. Na jednej karcie SD 32 GB można zapisać nieco ponad 3½ godziny materiału w formacie 1080/50i (17 Mb/s).

Dla wielu osób transmisja na żywo i/lub nagranie na kartę SD oznaczałyby koniec projektu. Mikser MCX-500 umożliwiał nam jednak coś więcej: wykorzystanie oryginalnego materiału do stworzenia alternatywnej wersji w postprodukcji, w tym konwersji formatu z 50i na 50p w celu pokazania pełnej jakości kamer. Jeszcze więcej możliwości daje funkcja zapisu na dwa nośniki. Dzięki niej niezależnie od nagrania realizowanego przez mikser MCX-500 poszczególne kamery zapisują materiał na wewnętrzne nośniki. W rezultacie dostępna jest cenna kopia zapasowa oraz źródło dodatkowego materiału, gdy klient poprosi o alternatywne ujęcia.

Wymiary i cena miksera MCX-500 są zwodnicze. Sami nie korzystaliśmy wprawdzie z takich funkcji, jak klucz chrominancyjny, strumieniowa transmisja czy obraz w obrazie, niemniej jednak są one dostępne. W dodatku — i to mi się naprawdę podobało — pilot RM-30BP pozwala przesyłać na ekran LCD kamery wskaźnik „gotowość” lub „nagrywanie”, dzięki czemu operator może natychmiast sprawdzić stan kamery.

Z perspektywy czasu oceniam, że mikser działał zgodnie z zamysłem. Przy jego użyciu troje entuzjastycznie nastawionych, ale młodych i niedoświadczonych stażystów zdołało zapewnić studyjny standard obsługi telewizyjnej wydarzenia na żywo z wykorzystaniem ujęć z wielu kamer. A wszystko to po ograniczonym do minimum szkoleniu i z użyciem sprzętu z poziomu cenowego właściwego dla klasy podstawowej, co dla mnie, weterana branży, było szczególnie godne uwagi.

 

          

SONY HXR-NX5R                                   MIKSER SONY MCX-500

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE