Blog

 

Nasze aukcje
Kanał Youtube
Kanał Instagram
Kanał Facebook

Kolejne pionierskie działania firmy Sony związane z technologią 4K

Transmisja na żywo produkcji teatralnej „Czas wojny” w rozdzielczości 4K w kinie 4K to ogromne osiągnięcie, które otwiera drogę do transmisji kinowych na żywo 

 

Zobacz, jak to osiągnięto

 

Ten krótki film, zawierający ekskluzywne materiały nakręcone za kulisami National Theatre i podczas transmisji na żywo w rozdzielczości 4K w kinie Curzon, prezentuje także komentarze członków zespołu produkcyjnego i technicznego, odpowiedzialnych za transmisję 4K. Obejmuje on wszystkie aspekty produkcji — od pomysłu transmisji i wdrożenia go w życie po najlepsze praktyki związane z reżyserią transmisji 4K na żywo i reakcje publiczności kinowej na transmitowany na żywo obraz 4K.

Firma Sony po raz kolejny potwierdziła swoją pionierską pozycję w dziedzinie technologii 4K dzięki transmisji na żywo w kinie 4K produkcji teatralnej „Czas wojny” z National Theatre w Londynie. Mieszczące się w dzielnicy Chelsea kino Curzon otrzymywało obraz jedynie z kilkusekundowym opóźnieniem, co pozwoliło publiczności kinowej na zanurzenie się w akcji 4K niemal równocześnie z widzami w teatrze. 

Za tę innowacyjną transmisję odpowiedzialny był dział NT Live teatru National Theatre, zajmujący się transmisjami kinowymi. Właśnie w tym dziale narodził się ten pomysł i został zrealizowany dzięki wsparciu różnych partnerów, w tym firm Creative Broadcast Solutions, NEP Visions, Adtec i Links Broadcast.

Wspólny wysiłek

Filmowanie produkcji „Czas wojny” w rozdzielczości 4K

Od samych narodzin projektu producentka NT Live, Emma Keith, współpracowała ściśle z pracownikiem firmy Creative Broadcast Solutions, Christopherem C. Bretnallem, aby stworzyć praktyczną metodę dodania elementu 4K do transmisji HD na żywo, zaplanowanej wcześniej dla ponad 1000 kin w Wielkiej Brytanii i Europie. „Podczas realizacji tego przedsięwzięcia firma Sony zapewniła kompleksową pomoc i organizację pracy zarówno dla mnie w obszarze rejestracji, jak i dla moich partnerów zajmujących się transmisją, a także dla samych kin” — stwierdził Bretnall.

„Myślę, że technologia 4K to zdecydowanie najbliższa przyszłość wydarzeń kinowych, zwłaszcza że wiele kin wyposażono już w projektory 4K. Obsługują one rozdzielczość 4K DCP (Digital Cinema Package), a teraz będą mogły poradzić sobie także z transmisjami w formacie 4K realizowanymi na żywo” — dodał.

Dopasowanie wszystkich elementów transmisji 4K

 

Keith i Bretnall zaprosili firmę NEP Visions do współpracy w zakresie transmisji i zapewnienia jak najbardziej płynnej współpracy wszystkich elementów transmisji 4K na żywo.

„Firma Visions współpracuje z National Theatre od wielu lat. Realizowaliśmy standardowe transmisje, transmisje w jakości HD, a teraz wykonujemy kolejny krok. Przenosimy technologię w przyszłość” — podsumowuje dyrektor ds. projektów handlowych i technicznych firmy NEP Visions, Brian Clark. „To przełomowe wydarzenie, którego nikt wcześniej się nie podjął. Nikt nie miał możliwości połączenia wszystkich części tej układanki w tym samym miejscu i w tym samym czasie”.

Kamera F55 w produkcjach na żywo

Firma Sony zapewniła kompleksową pomoc i organizację pracy zarówno dla mnie w obszarze rejestracji, jak i dla moich partnerów zajmujących się transmisją, a także dla samych kin.

Christopher C. Bretnall, Creative Broadcast Solutions

Akcja sceniczna była rejestrowana za pomocą sześciu kamer Sony F55s z modułami Sony CA-4000, zapewniającymi im funkcjonalność zbliżoną do kamer systemowych. Sygnały z kamer były przesyłane przez obsługujące technologię 4K przełączniki wideo Sony MVS-8000.

Efekt końcowy był wspaniałą nagrodą.

„Moduł CA-4000 odbiera obraz z wielu kamer (Sony F55) i kieruje je do mojej galerii produkcyjnej, gdzie trafiają do przełącznika MVS” — wyjaśnia reżyser transmisji na żywo, Tim van Someren. „Umożliwia nam to miksowanie obrazu na żywo. Mogę śledzić ten proces na monitorze Sony 4K, który zapewnia mi pełen komfort realizacji mojej koncepcji kreatywnej”.
 

„Efekt końcowy i reakcje widzów w kinie Curzon były wspaniałą nagrodą” — mówi Keith. „Widzowie spektaklu w kinie Chelsea Curzon stwierdzili, że obraz był naprawdę wspaniały — wręcz bardziej wyrazisty i lepszy niż gdyby obejrzeli przedstawienie w zwykłym teatrze”.

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE