Tłumacz

 
Blog

 

Bezlusterkowce Sony, A7R III co go odróżnia od A7R II ?

Od kilku lat obserwować możemy pewien trend w wyborach użytkowników sprzętu fotograficznego, widoczny zwłaszcza przez wielu sprzedawców w sklepach fotograficznych. „Nie chcę lustrzanki. Potrzebuję czegoś mniejszego, ale nie chcę zrezygnować z dobrej jakości zdjęć. Co może mi Pan zaproponować?” - brzmi znajomo?
Właśnie dla takich klientów przeznaczone są aparaty systemowe, nazywane również potocznie bezlusterkowcami. Duża liczba ich rodzajów, rozmiarów i celu przeznaczenia sprawia, że każdy fotograf może znaleźć dla siebie aparat spełniający jego wymagania. Dlaczego zmiana lustrzanki na bezlusterkowca warta jest rozważenia?

SONY ILCE A7RM2 Sprawdź naszą ofertę

Zacznijmy od rzeczy widocznej na pierwszy rzut oka – wielkości samego korpusu. Aparaty te zostały pozbawione komory lustra oraz pryzmatu – dzięki czemu możliwe było maksymalne odchudzenie korpusu, nie ujmując przy tym jego funkcjonalności. Jest również dzięki temu lżejszy, co odczuwalne będzie zwłaszcza podczas długotrwałych sesji fotograficznych lub podczas górskich plenerów. Zamiast zwykłego wizjera optycznego zastosowano wizjer elektroniczny, wyświetlający ten sam obraz, co ekran LCD aparatu. Jego główną zaletą jest możliwość wyświetlania zdecydowanie większej liczby informacji o parametrach zdjęcia, a nawet pokazywania zmian tych parametrów na żywo (np. zmianę balansu bieli lub ekspozycji).
Kolejny argument to system autofokusa – często hybrydowy, oparty na detekcji fazy i detekcji kontrastu. Daje to użytkownikowi pewność, że nawet szybko poruszające się obiekty będą zawsze ostre. Brak mechanicznego lustra ma jeszcze jedną zaletę – pola AF są rozłożone na większej części kadru (często ponad 50%), co pozwala na uchwycenie fotografowanego obiektu nawet w rogach czy skrajach kadru (na przykład biegnący pies czy lecące ptaki).

SONY ILCE-7RM3 Sprawdź naszą ofertę

Warto podkreślić, że aparaty bezlusterkowe są ciekawym wyborem dla kogoś kto nagrywa filmy – brak lustra umożliwia ciągły podgląd na żywo, z ciągłą kontrolą parametrów (i ich zmianą w czasie rzeczywistym).
„Pozdrowienia z marsa”, Juliena Mauve, Ambasador Sony, A7RII

Niektóre modele posiadają funkcję nagrywania w jakości 4K, co gwarantuje filmy o niezwykłej rozdzielczości z ogromną ilością detali.
Flagowymi modelami aparatów systemowych są chociażby Sony α7RM II oraz niedawno zaprezentowany Sony α7RM III. Aparaty te sprawdzą się w przypadku niemalże każdego rodzaju fotografii i filmowania. Małe, lekkie (w porównaniu do tradycyjnych lustrzanek o zbliżonych parametrach), pełnoklatkowe, uszczelnione przed wilgocią i kurzem (nawet długotrwałe fotografowanie w mżawce, w niskiej temperaturze lub nawet na ‘Marsie’ nie jest problemem), z mnogością dostępnych obiektywów pod mocowanie E (również manualnych!) oraz z wbudowaną technologią Wi-Fi i NFC do szybkiego dzielenia się wykonanymi zdjęciami są idealnym wyborem dla wielbicieli nowych technologii. Nie można tutaj również zapomnieć o dodatkowych aplikacjach, jak choćby PMCA (PlayMemories® Camera Apps), dzięki którym nawet po dłuższym czasie od zakupu wciąż możliwe jest rozszerzanie funkcji aparatu.


A7RIII, autor: Sony
Od dawna oczekiwany, ogłoszony niedawno nowy model bezlusterkowca Sony α7RM III to następca Sony α7RM II, od którego premiery minęły już ponad dwa lata. Spójrzmy zatem jak inżynierowie tej marki wykorzystali ten czas na dopracowanie aparatu, a zmian jest całkiem sporo!
Zacznijmy od parametrów dobrze znanych – w najnowszym modelu znajdziemy pełnoklatkową matrycę (format 35mm) o wysokiej rozdzielczości 42.4 Mpix, która gwarantuje wysoką szczegółowość każdego zdjęcia i odzwierciedlenie niemalże wszystkich detali.
Znajdziemy w nim również ulepszony system AF –autofokus hybrydowy z niezawodną detekcja fazy (399 pól) i detekcją kontrastu, który pokrywa aż 68% kadru.
Twórcy aparatu wyposażyli go w nowe oraz podrasowane technologie:

  • Ulepszony procesor obrazu BIONZ X – szybsze przetwarzanie ogromnej ilości danych
  • Zdjęcia seryjne z prędkością 10kl/s ze śledzeniem ostrości – do wykorzystania przy fotografii szybkiego ruchu
  • Rozszerzony zakres ISO (nawet do wartości 102400) – umożliwiający pracę w słabych warunkach oświetlenia
  • Dwa sloty na karty SD
  • Wydajniejsza stabilizacja – ostre zdjęcia z ręki nawet przy dłuższym czasie naświetlania.
  • 2x pojemniejsza bateria – w stosunku do akumulatorów serii F stosowanych do tej pory, co umożliwia wykonanie nawet do 650 zdjęć na jednym ładowaniu (korzystając z ekranu LCD)
  • Blisko 2 razy szybszy system EyeAF, który utrzymuje ostrość na oku fotografowanej osoby. Przydatne szczególne podczas portretowych sesji fotograficznych.
  • Nowy system Pixel Shift – który dostarcza zdjęć o niespotykanej do tej pory ostrości, wykorzystując minimalny (o 1 piksel w każdą stronę) ruch matrycy
  • Nagrywanie filmów w jakości 4K HLG (Hybrid Log Gamma), o szerokim zakresie tonalnym. Możliwość nagrywania w trybie S-Log2 oraz S-log3 w celu późniejszej postprodukcji.

Analizując ten zestaw funkcji można jednoznacznie stwierdzić, że jest to aparat dla pasjonata fotografii oraz profesjonalistów – wysoka rozdzielczość matrycy, szybkie zdjęcia seryjne oraz system AF ze śledzeniem obiektu z pewnością doceni każdy fotograf. Nowa α może również przypaść do gustu osobom filmującym – nagrywanie w jakości 4K, tryb HLG oraz S-Log2 i S-Log3 zapewniają nagrania podobne do tych uzyskiwanych z profesjonalnych kamer wideo.

A7RIII, autor: Sony

Do nowej ‘siódemki’ pasują oczywiście wszystkie obiektywy z mocowaniem typu E i lampy błyskowe, które są wykorzystywane z innymi aparatami firmy Sony. Oprócz profesjonalnej linii obiektywów G Master, warto również zwrócić uwagę na równolegle zaprezentowany obiektyw FE 24-105mm G. Ten kompaktowy teleobiektyw o szerokim zakresie ogniskowych idealnie sprawdzi się w codziennej fotografii lub w sytuacjach, gdzie zabranie ze sobą kilku innych szkieł jest niemożliwe (bagaż podręczny samolotu, gdzie ilość miejsca w torbie i waga jest bardzo ograniczona).
α7RM III to z pewnością jedna z największych premier fotograficznych tego roku. Opiszemy wrażenia z użytkowania w jednym z następnych artykułów.

 

 

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE