Blog

 

NASA wybrała Edius 7 do edycji filmu "Our Restless Planet" w 3D


W filmie „Our Restless Planet” – mówiącym o skutkach huraganów, trzęsień ziemi i zasobach wody pitnej – użyto najnowszego oprogramowania do edycji nieliniowej Edius 7 firmy Grass Valley do montażu w 3D dla jednego z centrów badawczych NASA (Jet Propulsion Laboratory Earth Science Visitor Centre).

„Z oprogramowaniem Edius edytowanie filmu to czysta przyjemność” – stwierdził Bruce Austin, operator obrazu 3D, BAPI. – „Mogliśmy połączyć wiele formatów, rozdzielczości, klipów i edytować w czasie rzeczywistym bez renderowania, dzięki czemu zaoszczędziliśmy na czasie i pracy. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego efektu, a żadne inne oprogramowanie nie poradziłoby sobie tak dobrze.”

„Our Restless Planet” powstał z materiałów filmowych zebranych w centrum badawczym JPL składających się z plików 3D Red Digital, archiwalnych materiałów przekonwertowanych z 2D do 3D i innych formatów plików w 3D. Austin nagrywał oryginalny materiał na różnych kamerach 3D, jak  TD300 firmy Sony, 3DP1 i Z10000 firmy Panasonic. Edius odpowiadał także za animacje komputerowe ziemi dzięki możliwości kompozytowania i kluczowania kolorem.

„Odtwarzanie w 3D w czasie realnym zmienia wiele” – powiedział Austin. – „Widz oceniał skale zdarzenia poprzez tempo i nastrój osiągnięte w rozdzielczości 3D. Możliwość poprawy koloru i dostosowania stereo podczas oglądania pozostaje nieoceniona.”

„Edius pozwalał podejmować decyzje związane z edycją w czasie realnym podczas oglądania w 3D” – dodał Dan Harris, kierownik i montażysta, Eight Ball Productions and Stereoscope. Wcześniej pracę spowalniało oczekiwanie na system do edycji nieliniowej. „Z Ediusem ostateczny materiał powstał w ciągu tygodni, a nie miesięcy. Niezależnie czy wybiera się edycję w 2D czy 3D,  Edius pozostaje niedościgniony.”

Edius 7 to 64-bitowa aplikacja współpracująca z Windowsem 7 i Windowsem 8, wykorzystuje zainstalowaną pamięć do intensywnej pracy, zwłaszcza layering (podział na warstwy), 3D, edytowanie multicam i wielościeżkowe 4K.

Podczas NAB, Grass Valley ogłosił aktualizację Ediusa z technologią dostarczania „w chmurze”, więc użytkownicy mogą natychmiast przekodować do formatu streamingu bezpośrednio z  plików HQ/HQX przez usługi systemu Microsoft Azure, który wspiera kodeki HQ/HQX Grass Valley’a.  Użytkownicy Ediusa zyskują ulepszone funkcje i swobodę wysyłania i streamingu materiału „przez chmurę” dla szerszego  grona odbiorców.

Oficjalny dystrybutor marek

  

*POLITYKA PRYWATNOŚCI     *POLITYKA PLIKÓW COOKIE